Obnova jablonecké radnice pokračuje venku i uvnitř

Práce na jablonecké radnici pokračují i letos v létě. Aktuálně se pracuje na fasádě severní strany budovy, kde je vchod do kina, její dokončení je plánováno na příští rok. Už letos na podzim bude hotový slavnostní zasedací sál ve druhém a třetím patře radniční budovy. 

„Radnici postupně vracíme její podobu, ať už se to týká jejího vnějšího vzhledu, tak interiérů. Splácíme tak dluh našim předkům a zejména architektu Karlu Winterovi. Radnice by měla svým vzhledem město důstojně reprezentovat a velmi mě těší, že se nám v uplynulém období podařilo najít podporu i finance, aby se tak opět stalo i v Jablonci,“ říká primátor Beitl.  

Fasáda bude komplet příští rok

Do konce července byla dokončena obnova fasády jižní a východní strany budovy, nyní se stavba přesunula na severní stranu, kde je vchod do kina.

„Původně jsem počítali s tím, že rekonstrukce fasády na poslední, severní straně proběhne až v příštím roce, letošní počasí je ale pro stavební práce natolik příznivé, že se může začít ještě letos,“ vysvětluje náměstek primátora Pleticha. 

Od pondělka 20. srpna dělníci začnou odstraňovat starou omítku a do podzimu chce stavební firma připravit takzvané jádro. Finální omítku v původní barevnosti tato stěna radnice dostane až příští rok. „Když se to nenechá správně vyzrát, tvoří se bílé vápenné fleky a to potom kazí celý dojem, vyplatí se tedy nespěchat,“ komentuje zimní technologickou pauzu Pleticha a dodává, že tento postup se firmě osvědčil už na jižní a východní straně radnice. Tam měla být fasáda hotová už loni v říjnu. Stavba se ale protáhla kvůli komplikacím s počasím i nedostatkem pracovníků stavební firmy a pokračovalo se až letos na jaře. Obě strany radniční budovy včetně opravy a nové hydroizolace balkonu tak byly dokončeny v červenci. 

Celkové náklady na obnovu radniční fasády a věže jsou vyčísleny na více než 25 milionů korun, z toho necelé čtyři miliony bude stát severní strana, na které se začíná pracovat v těchto dnech. 

Se stavbou souvisí i omezení. Po dobu prací na radniční fasádě není možné využívat parkovací místa před kinem radnice. Řidiče i chodce z důvodu jejich bezpečnosti prosíme o zvýšenou pozornost při pohybu kolem budovy.

Velký zasedací sál bude mít původní podobu

Letos v létě prochází rekonstrukcí velký zasedací sál zastupitelstva, který zasahuje přes dvě patra a jehož sedm vysokých oken dominuje jižní straně budovy při pohledu z Mírového náměstí. Rekonstrukce za cca 9 milionů vrátí sálu původní podobu tak, jak ji navrhl architekt Karl Winter. 
 
„Parketová podlaha už byla dožilá a místy napadená hnilobou, proto jsme ji, stejně jako v obou postranních zasedacích místnostech nechali kompletně vyměnit,“ říká tajemník úřadu Marek Řeháček. „Z nábytku jsme zachovali pouze čalouněné židle, které využijeme jinde,“ dodává tajemník. Pět velkých lustrů, které místnosti dominovaly a kterým se kvůli jejich vzhledu přezdívalo pampelišky, město prodalo za 400 tisíc korun. „Původně jsme se pro originální svítidla snažili najít uplatnění někde v Jablonci. Jejich velikost a tvar ale užití v jiném prostoru značně limitují, proto jsme se rozhodli je nabídnout k prodeji,“ vysvětluje Řeháček. Nový majitel lustry využije pro prezentační účely a minimálně jeden by měl zůstat v Jablonci.

Nová stropní svítidla mají podle dochovaných podkladů kvadratický tvar, stejně jako ostatní dekorativní prvky interiéru zasedacího sálu.  Zakázku na jejich výrobu získala v Jablonci již osvědčená firma Houska & Douda. Kromě pěti velkých lustrů vyrobí také 4 interiérové sloupy s lampami umístěné po stranách vstupních dveří. Celkové náklady na výrobu historických osvětlovacích těles jsou cca 3 miliony korun.   

Osvědčené sdružení restaurátorů, kteří pracovali už v sousedních zasedacích místnostech, se podílí i na obnově velkého zasedacího sálu včetně návštěvnické galerie ve 3. patře. Restauruje se a doplňuje dřevěné obložení, předsednický stůl i reliéf se znakem města a motivy jabloneckého průmyslu od Franze Huba, jenž dominuje čelní stěně sálu. „Veškeré původní prvky renovujeme, ty chybějící, jako například kryty radiátorů nebo obložení pod okny, vyrábíme podle dobových fotografií a původních výkresů,“ říká restaurátor Jan Hrdina. Restaurátorské práce včetně výroby chybějících prvků a jejich instalace jsou vyčísleny na necelý milion korun. 
 
Zakázku na výrobu nábytku na míru získala ve veřejné soutěži truhlářská firma z jižních Čech. „Jedinými kusy nábytku ve velkém sále byly podle návrhů architekta Wintera masivní stoly a židle pro zastupitele a na vyvýšené podestě velký předsednický stůl se židlemi pro vedení města. V tomto stole je vestavěná skříň, kterou využijeme pro umístění informačních technologií,“ vysvětluje tajemník Řeháček a dodává, že ambicí současné rekonstrukce sálu je vrátit mu původní podobu podle Winterových návrhů a výkresů. Kapacita sálu klesne ze současných 100 míst na 60, ale i to je dostačující. Jablonecké zastupitelstvo má 30 členů. 

Aby nově zrekonstruovaný sál splňoval požadavky 21. století, je potřeba počítat i s existencí moderních technologií. „Elektroinstalace a datové kabely budou důmyslně skryty pod podlahou či za obložením tak, aby bylo možné i v historickém prostředí sálu zajistit jeho funkčnost a uspokojit požadavky na ozvučení, kvalitní prezentace i on-line přenosy ze zasedání zastupitelstva,“ prozrazuje Řeháček.

Sál se, zatím ještě bez nábytku, návštěvníkům poprvé k nahlédnutí otevře na Den evropského dědictví 15. září. V novém kompletně hotovém sále usednou až zastupitelé zvolení v říjnových komunálních volbách.