Asistenti prevence kriminality se v Jablonci osvědčili

Asistenti prevence kriminality působí u městské policie v Jablonci nad Nisou od června loňského roku. Jejich úkolem je zejména působit v problémových lokalitách a komunikovat s jejich obyvateli. Úzce spolupracují nejen se svými mentory, strážníky, ale i s pracovníky odd. sociálních služeb jabloneckého magistrátu.  

Prvními jabloneckými asistenty byli dva muži. Starší z nich na vlastní žádost letos v březnu skončil a na jeho místo od května nastoupila žena. Jelikož je práce asistentů založená hlavně na komunikaci a znalosti místního prostředí, je smíšený tým výhodou. Ženy mají jiný způsob komunikace, jsou vnímavější a u některých lidí a zejména dětí vzbuzují větší důvěru, což je pro asistenty důležité. Spolupráci s novou kolegyní si proto pochvalují i na oddělení sociální péče a se svou novou rolí asistentky je spokojená i sympatická Věra Sirovátková. „Práce se mi líbí, lidé reagují většinou pozitivně, s nějakým větším problémem nebo agresivitou jsem se zatím nesetkala,“ prozradila s úsměvem paní Sirovátková.

Výhodou asistentů je, že mají místní znalost a umějí komunikovat ve své komunitě, dokazuje to i fakt, že obyvatelé problémových lokalit je vnímají převážně pozitivně. Také policejní statistiky dokazují, že za poslední půlrok došlo k poklesu nápadu trestné činnosti a přestupků na rizikových místech. „Konkrétně na autobusovém nádraží a v ul. 5. května jsme zaznamenali nižší přestupkovost. Asistenti upozorňují občany např. na kouření na zastávkách, pití alkoholu na veřejnosti nebo hlučné chování. Nemohou řešit přestupky, ale upozorní a strážníci pak nemusí tak často zasahovat. I oznámení o přestupcích v těchto lokalitách evidujeme méně. Asistenci prevence kriminality se zkrátka osvědčují,“ shrnuje ředitel městské policie Luboš Raisner. 

V roce 2015 získal Jablonec na zřízení pozic dvou asistentů, jejich proškolení, provoz a supervizi mentorem na dobu 6 měsíců dotaci od Ministerstva vnitra ve výši 248 tisíc korun. Žádosti o dotaci ve stejné výši vyhovělo ministerstvo i pro letošní rok. 

Stává se, že si lidé pletou asistenty prevence kriminality s asistenty na přechodech, kteří během školního roku strážníkům pomáhají u škol dohlížet na bezpečnost silničního provozu. Jde ale o dvě zcela odlišné pozice. Asistenti prevence kriminality zaměstnává městská policie, mají jinou pracovní náplň i uniformu s označením. Na přechodech pomáhají lidé zaměstnaní na magistrátu v režimu veřejně prospěšných prací, nosí reflexní vesty s nápisem škola a kromě dozoru na přechodech vykonávají běžné úklidové práce.