Azbest je pryč, začnou se vyměňovat okna

Od začátku prázdnin se pracuje na zateplení ZŠ Arbesova v Jablonci nad Nisou. Prvním úkolem bylo změřit a případně odstranit nebezpečný azbest. V současné době jsou problematické panely zlikvidované, hodnoty měření azbestu podlimitní a rekonstrukce školy pokračuje zdárně dle schváleného harmonogramu. Děti do školy nastoupí 8. září.

Škola se skládá ze šesti jednotlivých pavilonů propojených takzvanými krčky. Cílem projektu je zateplit fasády všech pavilonů včetně spojovacích krčků, pásová okna nahradit novými plastovými a boletické panely, v nichž se obvykle skrývá azbest, vyzdívkami z tvárnic. Před hlavním vstupem do školy vznikne rampa pro bezbariérový přístup a úpravou projde samozřejmě také zeleň okolo školy. 
 
„Letos pracujeme na pavilonu tělocvičny, družiny a hlavním pavilonu s kancelářemi, sborovnou a šatnami včetně spojovacích krčků,“ popisuje postup rekonstrukce Petr Mikulášek z oddělení investiční výstavby. Podle jeho slov odborná firma azbest zlikvidovala a poslední měření vykazují podlimitní hodnoty. „Nyní se začnou vyzdívat meziokenní pilíře, kde byly původně právě problematické boletické panely. Hned poté začneme osazovat nová okna,“ doplňuje Mikulášek.
 
Schválený harmonogram plánovaných oprav školy v Arbesově ulici počítá s delšími prázdninami. „První školní den pro zdejší školáky bude až 8. září. Jak mě však ujistil ředitel školy, o děti, jejichž rodiče nemají na ten týden žádnou alternativu, se postarají včetně stravování,“ konstatuje náměstek primátora Petr Vobořil, který nevylučuje možnost, že školní rok 2014/2015 bude muset kvůli další etapě zateplování skončit dříve.
 
Na rekonstrukci školy získalo město téměř osmnáctimilionovou dotaci z EU včetně příspěvku ze státního rozpočtu, celkový rozpočet dosahuje téměř 30 milionů korun.