Candáti jsou prevencí před sinicemi

Do jablonecké přehrady Mšeno dnes rybáři vypustili přes 6000 půlročních a ročních candátů. „Zarybnění dravou rybou je podle odborníků dalším krokem k prevenci vzniku sinic, proto jsme se rozhodli posílit zástupce dravých ryb v jablonecké přehradě,“ vysvětluje náměstek primátora Miloš Vele. Jablonecká radnice za ryby zaplatila 60 tisíc korun. 

„Kaprovité ryby sbírají potravu u dna a mohou tak přispět k snazšímu množení sinic. Posílení množství dravého candáta je jedním z ekologických způsobů boje proti vzniku sinic,“ vysvětluje Vladimír Jiříček, hospodář Českého rybářského svazu. „Candát sinice nežere, ale přirozenou cestou přispěje k omezení výskytu bílé ryby,“ zdůrazňuje Jiříček a vyvrací tak mýtus, který se již v minulosti objevil.
 
Dosud rybáři nasazovali do jablonecké přehrady každoročně kolem dvou tisíc candátů, požadavek na posílení množství dravých ryb vzešel z radnice. „Jablonecká přehrada je velmi podstatnou součástí města, staráme se o její okolí a máme zájem na tom, aby u vody lidé našli všechno, co potřebují k pohodovému trávení volného času. Kvalita vody je hodně důležitá. Každoročně jsme připraveni zamezit výskytu sinic chemickou cestou, ale pokud je možné provést preventivní opatření ekologického charakteru, je potřeba to využít,“ konstatuje Vele. Nákup candátů je zároveň vůbec první podporou Českého rybářského svazu v Jablonci. „Do přehrady každoročně vysazujeme dle dekretu dravou rybu, jako je  candát, štika, úhoř a jsme rádi, že vedení radnice slyší na ekologická řešení a snaží se problémům předcházet. Posílení candáta v přehradě je jednoznačně krokem dopředu,“ říká za rybáře Vladimír Jiříček. 
 
Násadu candáta rybáři umístili do všech tří částí jablonecké přehrady.