Celníci objevili v osobním autě léky Sudafed a pervitin

Více než 2000 tablet léku Sudafed obsahujícího pseudoefedrin, ale i téměř pět gramů pervitinu objevili celníci v pondělí odpoledne při kontrole osobního auta u státní hranice s Polskem.

Léky vyloupané z obalů našli ukryté v igelitové tašce za odkládací schránkou přístrojové desky vozu, informoval ČTK mluvčí ústeckého celního ředitelství Jiří Nejedlý. Jednatřicetiletému řidiči i jeho mladé spolujezdkyni hrozí vězení. Léky obsahující pseudoefedrin se často zneužívají pro výrobu drogy.

Hlídka si bílý ford, který přejížděl státní hranici, vytypovala dalekohledem. Kromě 2032 tablet Sudafedu se v loketní opěrce mezi předními sedadly našlo ještě osm zatahovacích sáčků s bílou látkou, v níž narkotester odhalil pervitin. Další sáček měla dívka v kapse kalhot.

Mladé ženě i řidiči hrozí stíhání za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. "Celníkům přitom svorně tvrdili, že nic nevezou. Jeli do Polska jen zakoupit zesilovač k reproduktorům do svého vozidla, ale nepořídili," uvedl mluvčí celníků. Soud je může poslat do vězení na jeden rok až pět let, případně jim uložit peněžitý trest.

Trojici mužů přivážející stovky léků, z nichž lze vyrobit pervitin, zadrželi v pondělí celníci také na hraničním přechodu se Slovenskem v Lanžhotě nedaleko Břeclavi.

Pašeráky léků odhalila před několika dny i policie. Společná hlídla policistů z České republiky, Polska a Německa dopadla minulou středu u Hrádku nad Nisou dva muže z Ústeckého kraje. Ti léku obsahujícího pseudoefedrin do Česka dovezli téměř tisíc tablet.

zdroj: ČTK