Česká mincovna chystá ražbu repliky kroměřížského tolaru

Česká mincovna v Jablonci nad Nisou připravuje ražbu další repliky ze série historických platidel. Sběratelům tentokrát nabídne repliku tolaru biskupa Karla Liechtensteina ze sbírek Arcibiskupství olomouckého ze 17. století. Křest repliky se uskuteční v historické budově biskupské mincovny v Kroměříži 22. února, řekla dnes ČTK mluvčí mincovny Jana Kratochvílová. 

Stříbrný kroměřížský tolar je po pražském tolaru Rudolfa II., kutnohorském tolaru nebo jáchymovském šlikovském tolaru další replikou, kterou Česká mincovna vydává v kolekci Hold historickým mincovnám. Každá z replik historických platidel byla vytvořena podle originální mince a vyražena do trojské unce (31,1 gramu) ryzího stříbra. Tolar o průměru 37 milimetrů může sběratel získat za 1450 korun, razí se ale jen 1000 kusů. 

Mincovnictví v Kroměříži má bohatou historii. Největšího významu i rozsahu produkce dosáhla kroměřížská biskupská mincovna právě v době biskupa Liechtensteina v letech 1664 až 1695. "Přes dlouhodobou snahu císaře Leopolda I. omezit v rámci habsburské monarchie činnost nevládních mincoven, provozovaných světskými i církevními knížaty, dodávala kroměřížská biskupská mincovna do oběhu ohromné množství mincí," řekl ČTK Petr Vorel, který pro Českou mincovnu připravuje odborné podklady. 
    
Replika kroměřížského tolaru z roku 1683 představuje mimořádně zdobnou barokní reprezentační minci. Výjimečná je především rubová strana, která nese složitou heraldickou výzdobu, jejíž základ tvoří štít se znakem olomouckého biskupství, na jehož střed je položen rodový erb Liechtensteinů-Castelkornů. Nad tímto znakem jsou biskupská mitra a berla spolu s knížecí korunou a mečem - symboly duchovní a světské moci olomouckých biskupů. 
 
zdroj: ČTK