Děti složily náhrdelník z architektonických skvostů

Na fotografiích a výtvarných dílech zachytily děti ze Základní školy Arbesova cenné architektonické klenoty Jablonce. Vrátily se tak k deset let starému projektu Architektura v krajině Jablonecka, který byl pro školu inspirací k rozšířené výuce regionálních dějin. „Porovnáváme proměny původní podoby města z doby před 110 lety se stavem v roce 2006 a dnes,“ vysvětluje učitelka dějepisu Hana Samková. Výsledky své cesty do historie škola prvně představí v pátek 7. října v Galerii FR v Domě česko-německého porozumění.     

„Chceme tak přispět k oslavám 150. výročí od povýšení Jablonce na město, připomínáme si i 660 let od první zmínky o osadě z roku 1356 nebo 110 let od udělení znakového práva. Mále ohlédnutí se proto dobře hodí,“ poznamenává. Podle dobových fotografií žáci druhého stupně vyhledali stejná místa a domy a jejich proměny pak zachytili.  „Sami přitom mohli odchylky aktivně vnímat a utvářit si na ně vlastní názor,“ dodává pedagožka. Výtvarná díla vznikla pod vedením učitelky Šárky Coganové. 

Iniciátorem původního projektu financovaného z evropských fondů, bylo občanské sdružení Antikomplex. Do mapování proměn české krajiny se v celé zemi zapojilo 16 škol. Zřejmě jen Arbesovka v něm pokračuje dodnes, navíc ho rozšířila o výtvarné ztvárnění architektury.

Srovnávací fotografie a dětská umělecká díla budou v Rýnovicích vystavená do začátku listopadu. Galerie je otevřená od úterý do soboty od 13.00 do 19.00 hodin.