Do úklidu Jablonce se chtějí zapojit i bezdomovci

Statutární město Jablonec nad Nisou se připojuje k celostátní kampani Ukliďme Česko. Celorepubliková dobrovolnická uklízecí akce je naplánovaná na sobotu 18. dubna, v Jablonci se ale uklízelo už od úterka. Svoz a likvidaci sesbíraného odpadu zajišťuje na své náklady město Jablonec.   

Uklízí se u přehrady v parcích
 
Už v úterý 14. dubna vyrazila k přehradě a do okolí své budovy v ulici Josefa Hory skupina 50 žáků a učitelů ze speciální školy, kteří sesbírali 10 kg odpadu.  Společně s klienty a pracovníky Domu NADĚJE můžete kousek Jablonce uklidit v pátek 17. dubna. Sraz je v 9 hodin u Domu Naděje v Podhorské ulici, uklízet se bude park v ulici 5. května. Podle informací z Domu Naděje je už teď přihlášeno 12 dobrovolníků. 
 
Již tradiční úklid okolí přehrady organizuje Občanské sdružení Jablonecká přehrada spolu s Osadním výborem Mšeno. „Velkoobjemové pytle na odpad jsou zajištěné, přineste si igelitové tašky a pracovní rukavice. Doporučujeme pracovní oděv a kvalitní boty,“ vyzývá Jablonečany k úklidu Marie Maturová ze sdružení Jablonecká přehrada. Sraz dobrovolníků je v sobotu 18. dubna v 9 hodin u Rybářské bašty.
 
Uklízet se ale bude i na Prosečském hřebeni, v Srnčím dole nebo v okolí Perlové ulice. 
 
O likvidaci odpadu se postará město
 
Statutární město Jablonec nad Nisou prostřednictvím odd. veřejné zeleně zajistí svoz a likvidaci odpadu. „Pytle s odpadem dobrovolníci nechají na dohodnutém místě a my prostřednictvím pracovníků veřejně prospěšných prací zajistíme hned na začátku příštího týdne svoz,“ vysvětluje Nikola Horčíková z odd. veřejné zeleně. Oznámit místa s uloženým odpadem mohou dobrovolníci přímo jí na e-mail:horcikova@mestojablonec.cz nebo telefon 483 357 131.
 
„Děkuji všem Jablonečanům, kteří se aktivně zapojují do úklidu města a zvláště oceňuji aktivitu dětí ze Speciální školy Liberecká a klientů z Domu Naděje,“ komentuje úklidové dění v Jablonci náměstek primátora Pavel Svoboda. 
 
Ukliďme Česko
 
Dobrovolnická akce Ukliďme Česko, jež oficiálně probíhá po celé republice v sobotu 18. dubna, vychází z mezinárodně osvědčeného modelu Let's Do It!. Tento typ úklidových akcí již proběhl úspěšně ve více jak 100 zemích za účasti 9 milionů dobrovolníků. Loňský ročník byl oceněný Ekologickým Oskarem. Cílem pro rok 2015 je nejen zapojit mnohem více dobrovolníků a uklidit ještě více černých skládek, ale i rozšířit povědomí o této akci mezi širokou veřejnost a vyvolat celospolečenskou diskusi k problematice černých skládek a nepořádku kolem nás.