Druhý týden Města plného tónů je ve znamení mladých hudebníků

Minulý týden zahájil náměstek primátora Pavel Svoboda II. ročník festivalu hudby a divadla Město plné tónů. Nejprve bylo zahřívací kolo na podiu před radnicí se SPS Janáček, ve čtvrtek pak slavnostní představení opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta.

„Myslím si, že sbor Janáček už k Jablonci neodmyslitelně patří, a proto jeho koncert na Mírovém náměstní hned v úvodu festivalu byl na místě,“ komentuje úvodní událost náměstek Svoboda s tím, že také Prodaná nevěsta byla dobrá volba, neboť podtrhla slavnostní okamžik, kdy si diváci symbolicky připomněli také výročí konce 2. světové války. 
 
Tento týden  MPT pozve diváky jak před radnici, tak do městského divadla. „Druhý koncert na Mírovém náměstí bude zcela náš, neboť se tu od 16 hodin představí naši žáci,“ konstatuje ředitel Základní umělecké školy v Jablonci nad Nisou Vít Rakušan. 
 
Ve stejný den městské divadlo nabídne od 19 hodin Koncert vítězů mezinárodní pěvecké soutěže Jakuba Pustiny 2015. na kterém vystoupí držitelé ocenění společně s Jakubeem Pustinou a klavírním doprovodem Richarda Pohla. „Osmý ročník této soutěže v operním zpěvu, nad nímž převzal záštitu prezident Miloš Zeman, začal 23. ledna a potrvá do 15. května. Jablonec nad Nisou je jedním z pěti měst, po nich povede turné vítězů,“ říká ředitel divadla Pavel Žur a dodává, že na koncert je symbolické vstupné 50 korun, které je možné zakoupit v pokladně divadla.
 
Mezinárodní pěvecká soutěž Jakuba Pustiny
 
Mladí pěvci do 35 let se utkali nejprve v základních kolech v 19 největších metropolích světa,  jako jsou v Varšava, Berlín, Düsseldorf, Brusel, Paříž, Milano, Řím, Mnichov, Vídeň, Moskva, Sofie, Budapešť, Praha, Bukurešť, Stockholm, Madrid, Soul, Tokio a Kyoto. Semifinálové a finálové kolo se konalo ve Žďáru nad Sázavou, kde mezinárodní odborná porota vybrala vítěze. Ti byli slavnostně vyhlášení a odměnění na galakoncertu vítězů v Jihlavě 11. května a poté nastoupili turné.
 
 
Porota pracovala ve složení: 
 
Henning Ruhe, šéf operního studia Bavorské státní opery, Mnichov, Rudolf Geri, dirigent a hudební skladatel, hudební ředitel divadla Wüstenrot, Alena Nachtigalová, ředitelka umělecké a produkční agentury, sopranistka Gabriela Beňačková, tenorista ředitel Slovenského institutu v Římě Peter Dvorský, rakouský hudební skladatel a ředitel divadla Romantik Theater Roland Baumgartner, Slavomír Jakoubek, šéfdramaturg a zástupce ředitele Slovenského národního divadla v Bratislavě a sopranistka Irena Sylva, ředitelka Národního divadla Panama.