E-aukce v Jablonci byla úspěšná

Elektronická aukce energií na elektřinu a plyn se v Jablonci nad Nisou konala ve středu 11. prosince odpoledne. Výsledek aukcí na obě komodity je pozitivní. V obou případech byla téměř dvojnásobně překročena 15% úspora garantovaná organizátorem.  Odběratelé elektřiny průměrně ušetří 29,81% a odběratelé plynu 26,19%. Vítězem obou e-aukcí je společnost X Energie, s. r. o.  

Do jablonecké aukce organizátoři přidali ještě další odběrná místa a celkem soutěžilo 1300 odběrných míst, 80% z celkového objemu ale tvořil Jablonec nad Nisou. 
 
Vlastnímu průběhu e-aukce v Jablonci přihlíželo pár desítek lidí. „Byl to adrenalin. Nejprve se nic nedělo a před vypršením 15minutového limitu začaly ceny klesat, tím se limit prodloužil o 2 minuty a to se mockrát zopakovalo,“ přiblížila průběh jedna z přímých účastnic aukce na plyn. Aukce na plyn trvala něco přes hodinu a elektřina byla vysoutěžená za 35 minut. 
 
Jako divák se aukce zúčastnil i náměstek primátora Miloš Vele. „Vývoj cen za tyto komodity mě velmi zajímá, ceny plynu i elektřiny samozřejmě ovlivňují i městskou pokladnu, a i když město soutěží energie jiným způsobem, cíl je vždycky stejný. Dosáhnout co nejnižší kupní ceny. Jsem rád, že se nám to daří a je dobře, že tuto možnost mají i občané Jablonce,“ řekl Vele.
 
„Byl jsem zvědavý, co s cenami provede nedávná devalvace koruny, ale výsledná téměř třicetiprocentní úspora je velmi pěkná,“ řekl potěšeně primátor Beitl a dodal: „Doufám, že do příští e-aukce za rok nebo dva se přihlásí ještě více odběratelů, aby ten balík, se kterým budeme do aukce vstupovat, byl ještě větší.“
 
„Po vyhodnocení jednotlivých odběrných míst, budeme občany informovat o jejich konkrétní úspoře a nových cenách. Smlouvy s novým dodavatelem se budou podepisovat na radnici zhruba v polovině ledna,“ informoval Radek Drmota z pořádající společnosti A-TENDER. 
 
Výsledky e-aukce v Jablonci nad Nisou
 
Plyn:
objem plynu před aukcí: 18.322.526,- Kč, 
po aukci: 13.523.708,- Kč, 
celková úspora 4.798.818,- Kč, 
průměrná úspora 26,19 %.
 
Elektřina:
objem elektřiny před aukcí: 14.355.812,-Kč, 
po aukci: 10.075.950,-,
celková úspora: 4.279.862,- Kč, 
průměrná úspora 29,81 %.