Energošmejdi mají do Jablonce vstup zakázaný

Jablonec nad Nisou má dvě nová nařízení, která budou účinná od 29. června. Jedno upravuje přílohu tržního řádu včetně prodejní doby a prodejních dnů, druhé zakazuje činnost tzv. energošmejdů na území města.

„Úprava tržního řádu spočívá ve změně prodejního času a dnů i změně prodávaného sortimentu na tržišti u autobusového nádraží. Zakázaný je nyní podomní a pochůzkový prodej služeb týkající se energetických odvětví. Lidově řečeno na území Jablonce je zakázaná činnosti tzv. energošmejdů, kteří využívají moment překvapení, cílí většinou na bezbranné seniory a uzavírají pro ně nevýhodné smlouvy na odběr energií,“ komentuje nové právní předpisy jablonecký primátor Jiří Čeřovský. 

Podle novely se začátek prodejní doby posouvá z osmé hodiny ranní na šestou a z prodejních dnů vypadává čtvrtek. Nyní v úterý, v pátek a v sobotu na tržišti koupíte ovoce, zeleninu, květiny, koření, potraviny nebo řemeslné produkty vlastní výroby, nic jiného. Prodejní doba je stanovená od 6 do 18 hodin. 

Poznámka:

Podomním prodejem je nabídka zboží a služeb, prodej zboží a poskytování služeb prováděné mimo obchodní prostory při výkonu licencované činnosti držitelem licence nebo při výkonu zprostředkovatelské činnosti v energetických odvětvích dle energetického zákona mimo veřejně přístupná místa, a to zejména formou pochůzky (obchůzky) jednotlivých bytů, domů apod. bez předchozí objednávky;

Pochůzkovým prodejem je nabídka zboží a služeb, prodej zboží a poskytování služeb prováděné mimo obchodní prostory při výkonu licencované činnosti držitelem licence nebo při výkonu zprostředkovatelské činnosti v energetických odvětvích dle energetického zákona na veřejně přístupných místech.