Helena Vondráčková bude mít medaili s vlastním portrétem

Helena Vondráčková dostane k letošnímu 50. výročí svého působení na české hudební scéně medaili s vlastním portrétem. V srpnu si ji v České mincovně v Jablonci nad Nisou i sama zkusí vyrazit, řekla ČTK mluvčí mincovny Jana Kratochvílová. Zpěvačka je tak další osobností, které se podobné pocty dostalo. Jsou mezi nimi třeba prezident Václav Havel, zpěvák Karel Gott, oštěpařka Barbora Špotáková nebo hokejista Jaromír Jágr.

Autorem předlohy je designér Jaroslav Bejvl. "Výtvarnou předlohu pro pamětní medaili si Helena vybrala osobně," poznamenal ředitel mincovny Radek Šulta. Na medaili jsou dva zpěvaččiny portréty - na lícní straně je civilní portrét, rubovou zdobí podobizna z pohádky Šíleně smutná princezna.
 
Vondráčková bude první dámou české pop music vyobrazenou na pamětní medaili. "S nápadem za mnou přišla moje kamarádka Alena Hájková společně s Českou mincovnou. Velmi mě to potěšilo a je pro mě ctí být mezi takovými osobnostmi," řekla Vondráčková a s nadsázkou dodala: "Už jsem vosková a teď budu na medaili, jsem zvědavá, co bude následovat dál."
 
Slavnostní ražba se uskuteční na konci srpna. Medaile vyjdou ve zlatém a stříbrném provedení a jejich náklad bude velmi omezený. "Půjde tak i o velmi zajímavou investici," doplnil Šulta.
 
zdroj: ČTK