Jablonec nad Nisou chystá rozsáhlé změny v parkování

Radnice v Jablonci nad Nisou chystá rozsáhlé změny v parkování. Omezí celodenní parkování v centru města a zároveň se rozšíří počet míst, kde bude možné zastavit. Radnice také přestane vybírat peníze za parkování o sobotách a zdarma bude na některých místech 30 minut i ve všední dny. Změní se i ceník. ČTK o tom informovala mluvčí radnice Markéta Hozová. 

Podle primátora Petra Beitla (ODS) si od změn slibují oživení dění v centru města. "Stávalo se, že parkoviště v centru byla po celý den obsazena vozidly s parkovacími kartami a člověk, který si potřeboval během dne ve městě nakoupit nebo něco vyřídit, neměl možnost zaparkovat. Nová koncepce parkování by měla pomoci jednak podnikatelům, zejména obchodníkům z hlediska vyšší návštěvnosti jejich zákazníků, a také by měla podpořit a zvýšit turistickou návštěvnost Jablonce," uvedl primátor města. 

Parkovací místa podle něj přibudou například v Lipanské ulici na místě bývalé tržnice, na Dolním náměstí, před zimním stadionem nebo v ulicích Korejská či Smetanova. Od ledna už také magistrát pro některé lokality přestal vydávat parkovací karty. Podle Hozové seznam míst, pro která nebudou parkovací karty nadále platit, zveřejní až po lednovém jednání zastupitelstva. "Budou je schvalovat," vysvětlila. Již vydané karty ale podle ní budou motoristé využít do data jejich platnosti. 
    
Mění se také čas zpoplatnění - za parkování zaplatí motoristé v pracovních dnech od pondělí do pátku mezi 8:00 a 18:00. Nyní se platí i o sobotách. Nově je také počítáno s první půlhodinou parkování na určitých parkovištích v centru města zdarma. "Tuto dobu pokládáme za nezbytně nutnou pro rychlý nákup například v lékárně," dodal primátor. 
    
Radnice chystá také změny v cenách za parkování. "Ceník ještě na webu nemáme, bude ho také schvalovat lednové zastupitelstvo," dodala Hozová. 
 
zdroj: ČTK