Jablonec připomíná oběti komunistického režimu filmem

Den památky obětí komunistického režimu, který připadá na 27. červen, připomíná Jablonec nad Nisou hlavně mladým lidem. Více než 800 studentů jabloneckých středních škol shlédne při této příležitosti český film režiséra Martina Mrnky Milada.  

„Rozhodli jsme se pro edukativní formu a pro studenty jabloneckých středních škol a gymnázií jsme objednali promítání filmu Milada o osudu doktorky Milady Horákové. Právě mladým lidem musíme připomínat, jak křehká může být demokracie, v níž dnes žijeme a že je důležité o ni pečovat a bránit ji,“ vysvětluje primátor Petr Beitl.

První projekci shlédli studenti v kině Radnice v pondělí 25. června, druhá bude ve čtvrtek 28. června. Termíny promítání byly stanoveny po dohodě s vedením škol a celkem film shlédne cca 820 mladých lidí.

Den památky obětí komunistického režimu připadá na 27. června. Byl vyhlášen na památku Milady Horákové, Jana Buchala, Oldřicha Pecla a Záviše Kalandry, kteří byli popraveni po politickém procesu komunistického režimu Československa 31. května – 8. června 1950. Oběšeni byli všichni na Pankráci dne 27. června 1950. Další čtyři obžalovaní dostali doživotí, ostatní čtyři tresty žaláře mezi 15-28 lety.

Proces byl první a zároveň jediný politický proces v Československu, kdy byla popravena žena. Milost se pro ni snažil získat např. Albert Einstein, nebo Eleanor Rooseveltová.