Jablonec si připomněl 70. výročí konce 2. světové války

Slavnostní pietní program v pondělí 4. května začal na hlavním městském hřbitově v Jablonci nad Nisou, kde přítomní formou tiché vzpomínky a položením květin u Hrobu rudoarmějců uctili památku padlých vojáků. Na ty vzpomněl ve své modlitbě i vojenský kaplan Petr Šabaka. Po minutě ticha se pozvaní hosté přesunuli do Rýnovic, kde u Památníku obětem 2. světové války proběhl hlavní pietní akt. 

Kromě členů vedení města se památce válečných obětí přišli poklonit také zastupitelé, členové vedení Věznice Rýnovice i Hasičského záchranného sboru, studenti a ostatní veřejnost. Mezi nejvýznamnějšími hosty nechyběl hejtman Libereckého kraje Martin Půta, velvyslanec Ázerbajdžánské republiky Farid Shafiev a konzul Ruské federace Igor Melnik.
 
Primátor Petr Beitl ve svém projevu zdůraznil, že mír, v němž ve střední Evropě žijeme již 70 let, není samozřejmostí. Všichni řečníci připomněli, že 2. světová válka se týkala nejen vojáků, ale i milionů civilistů, kteří se bez možnosti volby stali součástí válečného konfliktu. „Od konce války už uběhla dost dlouhá doba na to, abychom odpustili, ale nezapomněli,“ zmínil ve své řeči hejtman Martin Půta.
 
Ve svých projevech všichni vystupující hovořili o nutnosti komunikace nejen mezi národy, ale i mezi konkrétními lidmi. Na téma vzájemného porozumění zazněla i píseň Slyš můj hlas v podání dětského pěveckého sboru Vrabčáci pod vedením Pavla Žura. Na závěr slavnostního obřadu si přítomní vyslechli hymny všech států, jejichž občané se stali oběťmi rýnovického zajateckého pracovního tábora.
 
Památník obětem 2. světové války vznikl v Rýnovicích již v roce 1948 na místě hromadného hrobu, v němž byli pochováni někteří z vězňů rýnovického pracovního tábora. V letech 2009 - 2010 byl městem renovován za finanční podpory Ministerstva obrany a se spoluúčastí zemí zde pohřbených obětí.