Jablonec si připomněl nedožité sedmdesátiny Karla Kryla

Publicista Jiří Černý, kytarista Jan Krajník, kapela Nautica a do posledního místečka diváky zaplněný koncertní sál ZUŠ.  Takto si připomněl v úterý večer Jablonec nad Nisou hudebního barda Karla Kryla, jehož písně se staly symboly přelomových let 1968-1989 v bývalém Československu.

Celým večerem provázel diváky náměstek jabloneckého primátora a ředitel organizátora - Jabloneckého informačního a kulturního centra - pan Petr Vobořil. Mezi diváky nechyběli například ani tři bývalí starostové Jablonce nad Nisou a další přední představitelé Města. Ale především sál zaplnilo do opravdu posledního místa publikum mnoha generací.
 
V první části večera zněly upravené skladby Karla Kryla v podání mladé skupiny Nautica pod vedením pedagoga a  kytaristy Jana Krajníka.  Známé Krylovy písně zněly v jemném, procítěném ale i expresivním podání. V závěru první poloviny večera doprovázel sólový kytarový výstup Jana Krajníka celý sál a stěny ZUŠ tak mohly slyšet premiéru společného zpěvu Krylova známého Anděla. Po velkých ovacích se večer přenesl do druhé části, kterým byla beseda Jiřího Černého - publicisty, moderátora a především přítele Karla Kryla. Za doprovodu fotografií a zvukových záznamů vzpomínal na osobní ale i profesní život a dílo Karla Kryla.
 
Jiří Černý - moderátor a hudební kritik, se v roce roku 1969 stal producentem první desky Karla Kryla „Bratříčku, zavírej vrátka“. „Houpačka“ autorů a moderátorů Jiřího a Mirky Černých sehrála zásadní roli v životním i uměleckém příběhu písničkáře Karla Kryla. Uvedení písně „Bratříčku, zavírej vrátka“ Karla Kryla takřka přes noc proslavilo v celém tehdy čerstvě okupovaném Československu.
 
Jan Krajník vystudoval Pražskou konzervatoř, teologickou fakultu UK, založil kapely Mandragora a Eridu, publikuje skladby a instruktážní literaturu pro kytaru, vyučuje na Základní umělecké škole v Jablonci nad Nisou. 
 
Nautica je čtyřčlenná mladá kapela z Jablonce nad Nisou hraje vlastní skladby ve stylu rocku a folku. Skupina vznikla v říjnu 2010 a nejprve hrála pouze v tříčlenné sestavě, po dvou letech se přidal bubeník Martin Gorčík. Kapela se pravidelně umisťuje na prvních třech příčkách hudebních soutěží jako Dětská porta, Brána a Folkový kvítek.  Hraje ve složení:  Andrea Bělíková (13 let) - elektrická kytara, zpěv, Radka Bělíková (10 let) – baskytara, zpěv, Martin Gorčík (14 let) – bicí, Jiří Samek (15 let) – akustická kytara, banjo, zpěv
 
V rámci cyklu „25 ro©ků bez opony“ je jako další akce  připraven 02.04.2014 ve 20:00h v Eurocentru  koncert české kapely snů, vybrané čtenáři časopisu Rock&Pop a posluchači Radia Beat, aneb čeká vás  SUPERGROUP.CZ: kytara Michal Pavlíček, zpěv Kamil Střihavka, bicí nástroje Miloš Meier, basová kytara Vladimír "Guma" Kulhánek klávesy Roman Dragoun, housle Jan Hrubý. 
 
Věra Dobrovská