Jablonec uctil památku obětí holokaustu

Slavností akt k uctění památky obětí holokaustu se konal v pátek odpoledne v Jablonci nad Nisou za účasti představitelů města a kraje, předsedy Židovské obce z Liberce Michala Hrona, městských zastupitelů, zástupců policie, hasičského záchranného sboru, vězeňské služby a dalších institucí. Slavnostní obřad proběhl na místě, kde v letech 1892–1938 stávala židovská synagoga.  

Kamenný památník obětem holocaustu připomíná jabloneckou židovskou synagogu, jež v těchto místech stála a je také vzpomínkou na tři stovky židovských rodin, které v Jablonci žily před druhou světovou válkou. „Tenkrát tu vedle sebe vcelku spokojeně žili své životy Češi, Němci, Židé a další obyvatelé. Válka nenávratně a zásadně tuto symbiózu narušila a způsobila nevratné škody. Odkaz hrůzného osudu jabloneckých Židů, kteří ve velké většině zahynuli v koncentračních táborech, bychom si měli neustále připomínat. Čerpat z předválečných a válečných událostí poučení pro dnešek a hlavně zabránit podobným událostem v budoucnu,“ řekl primátor Petr Beitl. 

Předseda liberecké židovské obce Michal Hron ve své řeči apeloval na lidskou slušnost, zdravý rozum a zodpovědnost každého jednotlivce. Hovořil o nenávistné kapce, kterou má v sobě každý člověk. Každý by měl tok své kapky bedlivě sledovat, mít pod kontrolou a zabránit, aby se stala součástí většího toku, z něhož už nejde vystoupit.  Právě ony nenávistné kapky stály na začátku ničivé vlny, která se podepsala na milionech lidských životů. 

Přítomní položili květiny k památníku a minutou ticha uctili památku obětí holocaustu. Na závěr slavnostního obřadu zazněla česká státní hymna.