Jablonecký Čtenář roku by těžko hledal jen jednu knihu na pustý ostrov

Knihovny hledají v Březnu - měsíci čtenářů každý rok svého Čtenáře roku. V Jablonci se jím letos stal čtyřiasedmdesátiletý Jiří Koten. Do knihovny chodí nejen za knihami, ale také tu využívá internet a navštěvuje multimediální středisko. Čtenáře roku 2019 přijal ve své pracovně náměstek primátora David Mánek. 

Jiří Koten dorazil na radnici ve společnosti manželky a vnuka. "Těší mě, že svou zálibu v knihách předáváte dál. Dnes mají děti často jiné záliby a knihy je příliš nezajímají. Vy ukazujete mladým směr, a proto máte mé velké uznání," přivítal čtenáře ve své pracovně náměstek David Mánek, který Jiřímu Kotenovi předal dort v podobě velkého knižního svazku. 

"Vyhlašováním Čtenáře roku knihovny posilují společenský význam a prestiž četby a oceňují ty, kteří služeb knihoven nejvíce využívají. Letos jsme hledali svého nejlepšího čtenáře mezi muži od 18 let," vysvětluje ředitel Městské knihovny v Jablonci nad Nisou Zbyněk Duda s tím, že v průběhu března 2019 budou vybráni Mistři četby také ve všech krajích a celostátní vítěz bude slavnostně představen 7. dubna v přímém přenosu České televize při předávání cen Magnesia Litera 2019. "Pan Jiří Koten využívá našich služeb od studovny přes multimediální oddělení po půjčovny skoro denně, účastní se většiny našich pořadů, besed, setkání a přednášek," zdůvodňuje volbu Duda. 

"Když se mám zamyslet nad spojením já a kniha, je to jako zamyslet se nad svým životem. To proto, že kniha, respektive čtení, mě provází, co pamatuji," říká Jiří Koten. Kde vznikla jeho láska ke čtení, neví. Asi prý ve škole. Minula ho doba Rychlých šípů i Broučků, zato hltal Verneovky. "Pamatuji na knihu ruských pohádek Krása nesmírná a první knihu, u jejíhož nákupu jsem byl, Deník Kolji Sinicyna, ze které jsem radost neměl."

Na otázku, co čte rád, odpovídá, že jeho záběr je velmi široký. Avšak v poslední době si oblíbil monografie slavných lidí - umělců, sportovců, vědců. "Když někde čtu otázku, jakou knihu byste si vzal na ostrov, nedovedu odpovědět. Mám asi dvacet milovaných autorů, několik desítek, které mám rád, a několik stovek, které znám," konstatuje s úsměvem Čtenář roku 2019 z Jablonce nad Nisou.

Nultý ročník vyhlášení Čtenáře roku proběhl v roce 2010. Čtenář se volí vždy v Březnu - měsíci čtenářů, který navazuje na předchozí Březen - měsíc knihy a pozdější Březen - měsíc internetu.