Jablonecký primátor se vypravil za seniory

V prvních dnech nového roku se jablonecký primátor Petr Beitl již tradičně vydává za seniory do domů zvláštního určení, někdejších domů s pečovatelskou službou. Domy spravuje město a o seniory se starají pečovatelky terénní pečovatelské služby. Primátor si symbolicky přiťukl sklenkou sektu se seniory v objektech Palackého a Novoveská na šťastný nový rok a povídal si s nimi o tom, co je těší nebo trápí a s čím by město mohlo pomoci.   

Obě setkání v zaplněných jídelnách se nesla v přátelském duchu. Hned na úvod vystoupila skupina historického tance Vilanella a tanečnice v krásných kostýmech předvedly seniorům tance z období renesance a baroka a také vysvětlily, jak se dámy v té době bavily, jak se česaly a oblékaly. „Krásné to bylo, připomnělo nám to časy, kdy jsme chodily do divadla,“ usmívaly se obyvatelky domu v Palackého ulici. Úsměvy a radost přinesla Vilanella i do „dépéesky“ v Novoveské ulici. „Letos jsme zvolili historické tance, jelikož město Jablonec slaví významná výročí. Pro seniory jsme také jako dárek připravili i kalendář na letošní rok, který s naší pomocí a finanční podporou města nafotili sami senioři v historických kostýmech,“ prozradila Naďa Jozífková, ředitelka Centra sociálních služeb. Právě Centrum sociálních služeb, p. o. (CSS) seniorům v domech zvláštního určení poskytuje pečovatelské služby a pro ty, kteří mají zájem, zprostředkovává i další aktivity přes hraní společenských her a společné čtení, po přednášky nebo výlety. 

Hovor v obou domech se točil od městských záležitostí, přes městskou dopravu až ke konkrétním požadavkům na výměny oken nebo zateplení střechy. „Objekt v Palackého ulici potřebuje zateplit a vyměnit okna a balkónové dveře, obojí je dožilé. Je to ale poměrně velká investice, více než 10 miliionů, a bez dotace ji nezvládneme. Věřím, že konečně budou vypsány dotační tituly a budeme moci o dotaci požádat,“ nabídl primátor seniorům naději. Na podzim loňského roku se v objektu Palackého měnily stoupačky v obou vchodech za více než 1,5 milionu korun. „V současné době se opravuje elektroinstalace ve společných prostorách a přizpůsobujeme osvětlení chodeb na pohybová čidla,“ informuje vedoucí odd. správy objektů Václav Kotek a dodává, že letos je v plánu i výměna vchodových dveří. 

Budova, v níž senioři bydlí v Novoveské ulici je podstatně mladší než dům v ulici Palackého, i tam ale probíhají průběžně opravy a údržbové práce. „Letos plánujeme vyměnit oboje vstupní dveře, počítáme s opravou zadní poloviny střechy kvůli zatékání a vyměníme schodišťovou prosklenou stěnu,“ shrnuje práce za zhruba půl milionu Kotek.