Jablonečtí sprejeři mají další dvě legální plochy pro graffiti

Dosud byly v Jablonci tři legální plochy pro graffiti – opěrná zeď v ulici Polní, myší díra z ulice U Nisy do ulice Na Vršku a opěrná zeď podél ulice Harrachovská u OBI. V polovině února jablonečtí radní schválili další dvě plochy ve Mšeně. 

„Povolené plochy využívají sprejeři pro svou tvorbu, aniž by museli své návrhy nechávat předem na magistrátě schvalovat. Jedinou podmínkou je, že motiv nebude mít rasistický podtext a nebude obsahovat vulgarismy,“ vysvětluje náměstek primátora Pavel Svoboda. 

Na jablonecký magistrát od dubna loňského roku, co existují tři schválené plochy pro legální graffiti, nepřišly žádné negativní ohlasy veřejnosti. „V případě, že by nastaly, máme kontaktní osobu, Ondřeje Beneše, pro sjednávání nápravy. Skutečnost je však opačná. I sami sprejeři byli překvapení kladnou odezvou Jablonečanů,“ říká vedoucí humanitního odboru Miroslava Rýžaková.  

A právě Ondřej Beneš požádal město o povolení užívat další dvě plochy ke stejnému účelu. „Tentokrát vytipoval tenisové zdi ve Mšeně, které nevypadají vůbec dobře,“ konstatuje Rýžaková s tím, že i tato místa budou stejně jako ta už schválená označená popisem: Toto je legální plocha pro umělecké graffiti, statutární město Jablonec n. N. a platí stejná pravidla pro jejich užívání.  

„Graffiti je výtvarný styl, jenž se stal běžnou součástí veřejného prostoru. Volné plochy vždy lákají k nějakému označení, jakémusi znesvěcení. Proč tedy nedat příležitost sprejerům, respektive writerům, aby různé opěrné zdi či myší díry nebyly snůškou nevkusu a vulgarit, ale aby se jejich přičiněním staly zajímavými a nápaditými galeriemi pod širým nebem,“ zamýšlí se náměstek Svoboda. 

Jablonec se tak loni připojil k 55 českým a moravským městům, která legální plochy pro graffiti na svém území povolují, a letos jejich počet ze tří rozšířil na pět. V Libereckém kraji tuto možnost sprejerům nabízí Liberec, Jilemnice, Turnov a Česká Lípa.

Legálních ploch graffiti v Jablonci nad Nisou

• ABECEDA
dlouhá plocha podél ulice Polní, opěrná zeď vedle kontejnerového stání.

• MYŠÍ DÍRA 
z ulice U Nisy do ulice Na Vršku.

• U OBI
Dlouhá plocha podél ulice Harrachovské.

Nově schválené plochy:

• TENISOVÉ ZDI NA SÍDLIŠTI MŠENO 
dvě poslední tenisové zdi v blízkosti ulice Josefa Hory.