Kamenná je otevřená, získala i novou autobusovou zastávku

Od úterý 13. prosince je otevřená ulice Kamenná v Jablonci nad Nisou. Společně s obnoveným provozem se vrací původní režim parkování na Dolním náměstí. Autobusy MHD začnou ulicí Kamennou projíždět od pondělí 19. prosince. Za městskou část stavby včetně vedlejších nákladů Jablonec zaplatil 22 mil. korun.

O rok dříve se podařilo dokončit rekonstrukci ulice Kamenné, kde probíhala další etapa výstavby a rekonstrukce sítí. „Šlo o velmi náročnou stavbu, a to hlavně z hlediska koordinace všech projektů různých subjektů. Složitá stavba byla také z hlediska podnikatelů i obyvatel podnikajících a žijících v této ulici. Za jejich trpělivost a shovívavost všem děkuji. Dobrou zprávou pro všechny je určitě fakt, že omezení tímto dnem končí, neboť se stavbu podařilo zkrátit o jeden rok,“ říká Jakub Chuchlík, jablonecký náměstek primátora pro rozvoj a digitalizaci.

Rozsáhlá stavba je výsledkem složité koordinace projektů několika subjektů: v ulici Kamenné je nová dešťová kanalizace, kabeláž veřejného osvětlení, opravené kanalizační přípojky z radnice a uložené rezervní chráničky pro budoucí vložení metropolitní sítě (investor statutární město), rekonstrukcí prošla také jednotná kanalizace a vodovod (investor SVS, a.s.), plynovod (investor GasNet, s.r.o.) a silnoproudé rozvody (investor ČEZ Distribuce, a.s.), nově postavený je teplovod (investor JE, a.s.). Oproti původnímu asfaltovému povrchu je ten nový v kamenné dlažbě, odlišně dlážděná jsou parkovací stání, chodníky jsou kryté žulovými deskami.

„Protože stavba byla skutečně rozsáhlá, byla původně rozplánovaná na dva roky. Druhá etapa byla plánovaná na období duben-říjen 2023. To, že se práce podařilo o rok zkrátit, je téměř husarský kousek. A možná bychom stavbu ukončili ještě o něco dříve, kdy byl dostatek dlažebních kostek,“ konstatuje Pavel Sluka, vedoucí oddělení přípravy a realizace investic, a pokračuje: „Během roku se také současně s aktuálními cenami na trhu měnily ceny stavby. Z původního odhadu městské části celého projektu 19 mil. korun včetně DPH se částka navýšila na 20 mil. korun bez dalších nákladů.“

Kromě nového povrchu má ulice Kamenná také novou zastávku MHD u spořitelny. „Jsme rádi, že se nám podařilo ve spolupráci s městem novou zastávku v centru vybudovat. Kvůli hornatému profilu města fungují v centru autobusy MHD zvláště pro starší generaci a méně pohyblivé občany jako takový výtah,“ sděluje Luboš Wejnar, ředitel Jablonecké dopravní s tím, že nově tak budou na 300metrovém úseku celkem tři zastávky. „Autobusy budou standardně zastavovat v dolní části Kamenné ulice na současné zastávce Kamenná, dále před Českou spořitelnou, to je zastávka, kterou ocení zejména starší spoluobčané a cestující, kteří budou chtít nastupovat přímo v centru. A zachovaná zůstává i zastávka Obchodní akademie, protože další nejbližší zastávka je až na Horním náměstí, a to už je poměrně velká docházková vzdálenost,“ uzavírá Wejnar.