Letos má Jablonec na opravy silnic rekordních 30 milionů

Sníh v Jablonci nad Nisou na většině míst roztál a odkryl škody, které napáchal na komunikacích. Poškozené povrchy silnic si už v těchto dnech mapuje oddělení správy komunikací jabloneckého magistrátu, aby si vytvořil plán oprav na tento rok. S nimi může město začít nejdříve v dubnu, připravených na ně má v letošním rozpočtu rekordních 30 mil. korun.   

„Zimní údržba v Jablonci probíhá od 1. listopadu do konce března následujícího roku. Není nic zvláštního, když ještě v březnu ve městě napadne sníh. Proto s velkoplošnými opravami můžeme začít nejdříve v dubnu,“ vysvětluje náměstek jabloneckého primátora pro ekonomiku a majetek Milan Kouřil a dodává: „Jsem rád, že letos se na opravy komunikací podařilo v městském rozpočtu vyčlenit 30 mil. korun, což je nejvíce v historii. V předešlých letech rozpočty obvykle počítaly na opravu silnic s miliony dvaceti.“

Jak konstatoval vedoucí oddělení správy komunikací Martin Černý, zima zanechala na silnicích skutečně hodně škod. „V posledních dnech nás občané upozorňují na výmoly, výtluky a jiná poškození asfaltových povrchů. Sami si také děláme seznam škod pro budoucí sestavení plánu letošních oprav. Je však nutné připomenout, že ne všechna poškození, na která nás lidé upozorňují, se týkají města Jablonec, mnoho jich je také na silnicích státních a krajských,“ říká Černý. 

Podle jeho slov masivnímu poškození silnic nahrávají velké klimatické výkyvy – přes noc panují mrazy poměrně hodně pod nulou, přes den rtuť teploměru vylétne na opačnou stranu stupnice. A dlouhodobé předpovědi počasí hlásí stále sněžení a v noci teploty pod bodem mrazu. „Můžeme opravit některé nejhorší výtluky studenou balenou asfaltovou směsí, to je však pouze oprava provizorní, která nevydrží dlouho, a přitom je poměrně nákladná,“ připomíná Martin Černý.

Proto je třeba, aby řidiči byli opatrní, pozorní a svou jízdu přizpůsobili aktuálnímu stavu vozovek.  „Přesto děkujeme všem Jablonečanům za jejich podněty, které úřadu posílají prostřednictvím aplikace Lepší Jablonec,“ uzavírá náměstek Milan Kouřil.