Liška v pralese aneb Nový prales s Pavlem Liškou

Věřte nebo ne, ale už od roku 2004 pěstuje Čmelák – společnost přátel přírody pod Ještědem prales. Věří totiž, že si budoucí generace zaslouží pořádné lesy, plné barev, zvířat a vůní, které za poslední staletí málem zmizely. Nový prales na Ještědu podporuje i herec Pavel Liška, pro kterého je příroda kolem nás důležitá a dodává: : „Jsem teď patronem Čmeláka, což jsou liberečtí ochránci přírody. Budují vlastní prales a skupují pozemky, aby se na nich nemohly stavět všelijaké nesmysly. Je to pro mě i vítaná příležitost vracet se do rodného Liberce.“  

„Nový prales můžete podpořit především formou originálního dárku - certifikátu, kdy si symbolicky koupíte kus lesa a stanete se patronem Nového pralesa. Dále koupí trička, ručně háčkované lišky či ručně pleteného kulicha od značky Coolich, z jejichž prodeje poputuje zisk právě na podporu Nového pralesa a aktivní ochranu přírody.“ upřesňuje Jolana Půbalová, vedoucí marketingu ve sdružení Čmelák a dodává  „Mějte prales na triku!“ 

Nový prales je ve střední Evropě unikátní projekt, v jehož rámci vykupuje Čmelák – společnost přátel přírody pozemky na Ještědském hřebenu poblíž Liberce a provádí na nich postupnou přeměnu nepřirozených smrkových monokultur na původní smíšené lesy. Od zahájení projektu v roce 2004 prosvětlili porost prořezáním smrků a do připravených míst dosadili více než 61 000 sazenic buků, jedlí, klenů, mléčů, jasanů, jilmů a ptáčnic. Na prosvětlené plochy se pomalu začíná spontánně navracet život. Nový prales dnes tvoří čtyři oddělené pozemky o celkové rozloze 35 hektarů, které chce Čmelák postupně propojit v jediný, druhově pestrý a ekologicky plnohodnotný les. 
 
Nový prales je samozřejmě přístupný veřejnosti. Skrz nejstarší část pralesa vede česko-německá naučná stezka, takže lidé se mohou na vlastní oči přesvědčit o proměně přírody a dozvědět se zajímavosti z místní přírody i historie regionu. 
 
Projekt je úspěšný především díky zapojení veřejnosti skrze veřejnou sbírku. Číslo účtu veřejné sbírky je 190 764 190/0300. Cena za metr čtvereční pralesa je 20 Kč. Tato částka je ročním příspěvkem a jsou z ní hrazeny náklady spojené s pěstováním a výsadbami sazenic, údržbou lesa (nátěry sazenic proti okusu, ožínání, oplocenka), výkupy pozemků a administrací či propagací projektu.
 
Více informací naleznete na nových webových stránkách www.novyprales.cz.