Mince se sportovci dokazují, že Jablonec je městem mincovním a městem sportu

První ražbě nových mincí s olympioniky z Ria judistou Lukášem Krpálkem a paralympijským plavcem Arnoštem Petráčkem přihlížel i primátor města Jablonec nad Nisou Petr Beitl. Vzdávat hold těm největším úspěchům českých sportovců patří k dobré tradici jablonecké České mincovny.  

Oba sportovci si vyrazili první zlaté a stříbrné mince se svými podobiznami přímo před očima novinářů, primátora Beitla i vedení České mincovny. Podobu mincí olympioniků navrhl akademický sochař Jiří Dostál, který byl také přítomný ražbě a ještě před tím oběma sportovcům věnoval sádrové modely.

„Moc se mi Jirkův návrh líbí, zachytil tam bazén, plaveckou dráhu, každému je jasné, že jde o vodu. Je to krása,“ chválil minci Arnošt Petráček. I Lukáš Krpálek byl se svým ztvárněním ve vítězné pozici spokojený. 

„Těší mě, že díky české mincovně můžeme v Jablonci přivítat významné sportovce a vůbec významné osobnosti naší společnosti. Celý ten projekt ztvárnění živoucích legend na mincích a medailích je velmi pěkný a těší se ohlasu nejen sběratelů ale celé široké veřejnosti,“ chválil primátor Beitl myšlenku vzdávat hold největším úspěchům českých sportovců na mincích a dodal: „Mince se sportovními legendami jasně dokazují vzájemnou synergii toho, že Jablonec je nejen městem sportu, ale i městem mincovní, a za to jsem velmi rád.“ 

Česká mincovna mapuje sportovní úspěchy českých olympioniků systematicky, děti i dospělí si tak mohou své vzory na mincích koupit. 

„Zlaté mince váží čtvrt unce, mají ryzost 999,9. Cena jedné je 10 950 korun. Stříbrná mince je větší, půluncová a stojí 1 450 korun. Vyraženo je 200 zlatých a 500 stříbrných. Mince mají nejen sběratelskou hodnotu, ale jsou atraktivní i pro investory, zlaté jsou totiž osvobozeny od DPH,“ doplnil důležité údaje Lukáš Jokl, marketingový ředitel České mincovny, a. s.