Mladý spisovatel z Ostravy si přijel pro cenu osobně

Náměstek primátora David Mánek společně s herečkou Danou Černou předali v audiovizuálním středisku Městské knihovny v Jablonci nad Nisou ceny 26 vítězům literární soutěže. Její 18. ročník vyhlásila knihovna v říjnu. 

Téma 18. ročníku literární soutěže znělo: Bylo nebylo, sto let tomu... „Soutěž jsme vyhlásili v Týdnu knihoven letos v říjnu, a to opět ve spolupráci se statutárním městem Jablonec nad Nisou,“ říká Dana Foltýnová s tím, že na slavnostní ocenění se vítězové dostavili i se svými rodiči.  

Do knihovny přišlo celkem 120 prací, z nichž odborná porota ve složení Jiřina Polanská, Olga Novotná, Jiřina Řehořová, Jan Štol a Dana Foltýnová vybrala 26 ocenění. Příspěvky byly rozdělené do čtyř kategorií - první a druhý stupeň ZŠ, střední školy a již čtvrtým rokem také kategorie dospělých. V každé kategorii se pak zvlášť hodnotila poezie, próza a úvaha. 

„Soutěž již dávno překročila hranice našeho města, příspěvky přišly ze všech koutů naší republiky. Někteří vítězové nelitovali vzdálenosti a například z Ostravy, Hoštky či Nové Pece si převzali ocenění osobně,“ připomíná Foltýnová. Psalo se však také v Litoměřicích, Novém Kníně nebo v Plzni – právě do posledně jmenovaného města Dana Foltýnová cenu zašle. 

Program zahájilo představení Stojí hruška v nastudování divadelního souboru z Vikýře pod vedením Jiřiny Polanské a Aleny Telenské. Ceny poté předával náměstek primátora pro oblast humanitní David Mánek společně s Danou Černou, členkou souboru Činoherního klubu Praha, která některé vítězné práce přečetla. „Krásné téma a nádherná díla. Poděkování patří opravdu všem účastníkům, porotě a organizátorům soutěže. Byl to pro mě silný zážitek,“ konstatoval v závěru slavnostního předání cen náměstek David Mánek.