Na bezpečnost problémové linky v Liberci dohlédnou kamery

První autobus vybavený kamerou dnes uvedl do provozu liberecký dopravní podnik. Nasazovat ho bude na problémovou městskou linku 16 do Machnína-Hamrštejna. Dopravce ještě v prvním pololetí umístí kamery do dalších čtyř autobusů, které jezdí na této lince. Novinářům to dnes řekl generální ředitel Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce Luboš Wejnar. "Z ankety mezi cestujícími a našimi zaměstnanci vyšlo, že se jedná o nejvíce problematickou linku," uvedl ředitel. 

Potíže na lince 16 dělají nejčastěji lidé, kteří bydlí v ghettu v Hamrštejně. "Docházelo k napadání našich zaměstnanců, řidičů i revizorů, a konflikty byly i mezi cestujícími," uvedl Wejnar. Problémy na lince nejsou po celý den, jen v některých časových úsecích. "Snažíme se o nějakou prevenci, spolupracujeme i s romským poradcem," uvedl ředitel. V některých spojích jezdí jako dozor strážníci a v Hamrštejně zavedli nástup předními dveřmi po celý den, aby se do autobusu nedostali lidé bez jízdenek. 

Pořízení jedné kamery stojí dopravní podnik 40.000 korun. Moderní zařízení umožňuje i sčítání cestujících, proto ji využijí také na jiných linkách pro krátkodobé průzkumy vytíženosti spojů. Kamery by mohly pomoci i při odhalování drobných krádeží v autobusech. Snímat totiž bude dění v celém voze ve vysoké rozlišovací kvalitě. Záznam bude dopravní podnik uchovávat 24 hodin.
    
Kamerami by ještě letos do konce dubna měly být osazeny také některé konečné linek, kde se cítí ohroženi cestující i řidiči. Například jednu řidičku tramvaje na konečné stanici v Hanychově uvěznil zloděj na WC a z kabiny poté ukradl její osobní věci a štos jízdenek. 
    
Liberecký dopravní podnik je největší společností ve vlastnictví Liberce, od podzimu 2009 je menšinovým vlastníkem sousední Jablonec nad Nisou. Podnik s půlmiliardovým obratem zajišťuje městskou dopravu ve stotisícovém krajském městě i sousedním Jablonci, kde ale na základě smlouvy jezdí semilská společnost BusLine. Více než 200 autobusů a tramvají obou společností přepravilo loni na 68 linkách přes 32,5 milionu cestujících. 
 
zdroj: ČTK