Na Jizeře v Sytové se začal odstřelovat nahromaděný led

Střelmistři hasičského záchranného sboru začali dnes před polednem odstřelovat nahromaděný led na Jizeře v Dolní Sytové nad Semilsku. Hasiči tam nasadili šest specialistů na práci s trhavinou, rozbíjení ledu jim ale může vzhledem k jeho množství a velikosti ker trvat celý týden, řekl dnes novinářům ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Roman Hlinovský.

Podle Povodí Labe se led nahromadil na pěti úsecích v celkové délce kolem tří kilometrů. Na odstřelu ledu se v obavě z povodní v případě další oblevy dohodla Krajská povodňová komise, která požádala o specialisty hasičů. Těžká technika si totiž zatím nedokázala s nahromaděným ledem poradit. První odstřel se měl uskutečnit už v neděli večer u Dolánek u Turnova. "Nasadili jsme tam ale v neděli bagr, který masy ledu narušil, a ty se pak v noci uvolnily a odpluly," vysvětlil ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek. Ledové bariéry zůstaly jen mezi Dolní Sytovou a Semily, kde teď pracují střelmistři. Povodí tam nasadí i velký bagr s dvacetimetrovým ramenem, který bude odstraňovat uvolněné kry.

"Práce střelmistrů v Sytové se výrazně liší od toho, co mohli lidé vidět v posledních dnech v televizi. Tam šlo o souvislou ledovou plochu, kterou většinou bylo třeba narušit, tady ale ledové kry vytvořily hráz," řekl Hlinovský. Odstřelování ledové masy v Sytové je bez zajímavých vizuálních efektů pro diváky, střelmistři používají jen malé množství trhaviny, které ledovou kru rozbije na menší kusy. O to ale může být odstřel nebezpečnější. "V ledu jsou i kameny, proto se při výbuchu uzavírá okruh zhruba 200 metrů," vysvětlil Hlinovský.

Odstřely koordinují hasiči s policií, která uzavírá přilehlé komunikace. "Řeka totiž až na malý úsek teče podél silnice, motoristé proto musí počítat s krátkými uzavírkami v době odstřelů," doplnil krajský policejní ředitel Milan Franko. Policisté také budou dohlížet na to, aby se do nebezpečné blízkosti nedostali zvědavci a "turisté", které podobné akce lákají. V Libereckém kraji jsou jarní prázdniny, a tak policie čeká poměrně velký počet zvědavců. Už v neděli mířily k místům s nahromaděným ledem desítky lidí, kteří často přijížděli i ze sousedních krajů.

V Libereckém kraji se ochladilo a situace na řece je zatím podle Povodí Labe stabilizovaná. U Sytové ale dosahují nahromaděné kry tloušťky až tří metrů a zcela zaplnily koryto. V sobotu se kvůli tomu Jizera vylila a zaplavila deset domů, pět lidí museli hasiči evakuovat na člunu, ze sevření ledu a vody vyprošťovali i tři automobily. Od soboty už i tam ale hladina klesla o dva metry a vrátila se do normálu.

Opadly hladiny většiny řek v Libereckém kraji, do normálního stavu se vrátila i Ploučnice. První povodňový stupeň stále platí na Svitávce v Zákupech a na Panenském potoce v Petrolticích na Českolipsku. "Voda stále stojí na loukách a všechno je podmáčené, to nejhorší už ale máme za sebou," řekla dnes ČTK tamní starostka Jiřina Kábelová.

zdroj: ČTK