Na Novoročním koncertě se předávaly dvě ceny Pro meritis

Jablonec nad Nisou má dva nové držitele Ceny města Pro meritis. Stali se jimi atlet Ivan Ullsperger in memoriam a sbormistr dětského pěveckého souboru Iuventus, gaude! Tomáš Pospíšil. Ceny předal na Novoročním koncertě v městském divadle primátor Jiří Čeřovský.

Stalo se již tradicí, že v rámci Novoročního koncertu předává jablonecký primátor prestižní městskou cenu Pro meritis. Letos předal Jiří Čeřovský ceny dvě. Jednu in memoriam získal jablonecký atlet Ivan Ullsperger, za kterého ji převzal jeho vnuk Miroslav. „Pamatuji si, že dědeček byl sportovcem do poslední chvíli. Když už nemohl chodit, alespoň jezdil doma na rotopadu každý den kolem třiceti kilometrů,“ prozradil na oceněného sportovce, který byl současníkem Emila Zátopka, vnuk Miroslav Ullsperger. 

Druhou cenu Pro meritis převzal z rukou primátora Čeřovského pedagog jablonecké ZUŠ a sbormistr dětského pěveckého sboru Iuventus, gaude! Tomáš Pospíšil. Na otázku, zda je práce s dětmi těžká, řekl: „Hlavně je krásná. Děti nejsou horší, než byly dříve, jak se někdy říká. Naopak. Práce s nimi mě stále nesmírně těší a nabíjí. Doufám, že to tak bude dlouho.“

Slavnostní rámec celému novoročnímu večeru dodala Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou Kaspara Zehndera. „Královehradecká filharmonie je také už tradiční součástí slavnostního koncertu. Letos přivezla program nazvaný Tango sinfonico,“ doplnila vedoucí kanceláře primátora Jana Matěchová s tím, že s kralovéhradeckou symfonií vystoupili také zpěvačka Analia Selis, klavírista Mariano Castro a hráč na bandoneon Omar Massa z Argentiny. 

Novoroční koncert pořádá statutární město Jablonec nad Nisou v městském divadle od roku 2011. Cenu města Pro metritis na něm začal primátor udělovat o rok později. Jejím historicky prvním držitelem je Václav Vostřák.

Ivan Ullsperger 
se narodil 20. prosince 1931 v bulharském Svilengradu. Jeho matka pocházela z Lublaně, otec byl Čech. Přes slovinský Maribor, kde zahájil školní docházku, a Rakousko se v roce 1944 dostal do Jablonce nad Nisou. Inspirován knihou o Paavo Nurmim (devět zlatých a tři stříbrné
medaile na olympijských hrách v letech 1920 až 1928) začal po válce s běháním. Specializoval se na střední a dlouhé tratě. Byl jediným československým běžcem, který dokázal opakovaně porazit Emila Zátopka v době jeho největší sportovní kariéry.
Závodil za Jiskru Jablonec nad Nisou (1949-52), ÚDA-Duklu Praha (1953-58) a LIAZ Jablonec (1975-83). Byl držitelem československého rekordu v oddílové štafetě 4x1500 metrů časem 15:26,4 (1954), reprezentoval v šesti mezistátních utkáních (1954-57). Všechny jeho osobní rekordy jsou z roku 1955, kdy měl životní formu. Zvlášť ten na „desítku“ budí respekt: 1500 metrů za 3:50.4 /3000 metrů za 8:12.8/5000 m 14:09.8 /10 000 m 29:29.2.
Ivan Ullsperger zemřel 7. června 2017 ve věku 86 let.

MgA. Tomáš Pospíšil
se narodil v Jablonci nad Nisou. Po skončení docházky do základní umělecké školy absolvoval konzervatoř v Teplicích, obor klavír. Poté pokračoval ve studiích na pražské AMU, obor skladba. Již tehdy vyučoval hru na klavír na jablonecké ZUŠ. Současně působil, a dosud působí, i jako varhaník a sbormistr při chrámu Nejsvětějšího srdce Ježíšova na Horním náměstí v Jablonci nad Nisou. Je ženatý, má tři syny a jednu dceru. Letos oslaví 45 let.
Od roku 2005 je sbormistrem dětského pěveckého sboru Iuventus, gaude! a čtyř jeho přípravných sborů. Koncertní pěvecký sbor na sborových olympiádách World Choir Games získal už celkem šest zlatých a jednu stříbrnou medaili. Dále vybojoval titul Mistra světa sborového zpěvu 2011 a absolutní vítězství v Grand Prix 2011 v rakouském Grazu, a v roce 2016 v polské Toruni. 
Za soutěžní úspěchy na sborových olympiádách World Choir Games byl jmenován sbor Iuventus, gaude! Sborem roku 2012 a v roce 2016 byl pozván k uspořádání celovečerního koncertu na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro.
V roce 2009 byl sbor vybrán k doprovodu setkání papeže Benedikta XVI. s dětmi při jeho návštěvě Prahy. V roce 2016, v rámci oslav 150. výročí povýšení Jablonce na město, obdržel Tomáš Pospíšil cenu GRATIAS TIBI AGO.

Medaile Pro meritis

Návrh medaile vzešel z výtvarné soutěže v roce 2009, do které 12 výtvarníků zaslalo minimálně dva návrhy, a jejím autorem je ak. soch. Jiří Dostál. Na přední straně je nápis PRO MERITIS Jablonec nad Nisou se stylizovaným pohledem na město a jeho dominanty, na zadní straně je volný čtvercový prostor pro dorytí jména oceněné osoby. 

Základní informace k medaili 
•    Autor: ak. soch. Jiří Dostál 
•    Kov: MS 90 
•    Průměr: 101 mm 
•    Hrana: hladká 
•    Patina: ruční, dle vzoru 
•    Nástroj na výrobu razidel: Česká mincovna a. s., Jablonec nad Nisou 
•    Výroba: Znak Malá Skála, družstvo hodinářské a umělecké výroby - ražebna Železný Brod

Foto: zleva - primátor Jiří Čeřovský, Tomáš Pospíšil a Miroslav Ullsperger (vnuk oceněného Ivana Ullspergera)