Na shánění letní brigády je ještě brzy

Studenti, kteří si budou chtít zajistit letní brigádu v Libereckém kraji, mají zatím čas. Specializované agentury hlásí minimum nabídek, drtivá většina zaměstnavatelů totiž své požadavky zveřejní až na konci června, zjistila ČTK. Požadavky zaměstnavatelů by se letos od předchozích let výrazně lišit neměly. Poptávka zřejmě převýší nabídku a k dispozici budou vesměs pomocné manuální práce.  

Podle jednatele specializované liberecké Agentury Jobstudent Roberta Macharta si podniky nemohou na jeden nebo dva týdny dovolit studentům nabídnout kvalifikované místo.

"Jsou obsaditelní na práce na zaučenou, na pomocné práce vesměs manuálního charakteru od doplňování zboží po nějakou jednoduchou pomoc ve výrobě," uvedl Machart. Agentura vznikla v roce 1996 v reakci na potřeby studentů najít si příležitostnou práci. Tehdy tvořili většinu jejích klientů.
 
Nyní agentura studentům nabízí místa pokladních a doplňovačů zboží v supermarketech, a to za 60 nebo 65 korun na hodinu. Realita a požadavky řady studentů se však liší. "Spousta lidí si představuje, že bude mít práci v administrativě, pokud možno placenou stejným způsobem, jako bude jednou placený jejich hlavní pracovní poměr. A ještě i jejich představy o hlavním pracovním poměru jsou zkreslené statisticky průměrnou mzdou," dodal spolumajitel Agentury Jobstudent.
 
Pracovní agentury většinou místa pro studenty nemívají. "Brigády nabízíme opravdu výjimečně," řekl pracovník liberecké personální agentury Odyssea Recruitment, která se zaměřuje na nabídku od běžných administrativních, obchodních a technických pozic až po manažerská místa.
 
Studenty pak zaměstnanci agentur nezřídka odkazují i na webový pracovní portál Jobs.cz. V nabídce pro Liberecký kraj jsou na něm v těchto dnech studentkám a studentům k dispozici například místa hostesek nebo telefonistek a prodejců dárkových předmětů, ale i obsluhy lisu. Hodinová mzda se pohybuje v rozmezí zhruba od 50 do 100 korun. Zájemci se mohou ucházet o hlídání dětí na táboře organizovaném cestovní kanceláří nebo hledat sponzory pro ekologické hnutí Greenpeace.
 
zdroj: ČTK