O Vánocích by lidé neměli být sami

Na třicet osamělých lidí, většinou seniorů, usedlo na Štědrý den odpoledne ke slavnostně prostřeným stolům ve velkém sále Spolkového domu v Jablonci nad Nisou. K tradičnímu vánočnímu posezení s klasickou štědrovečerní večeří je pozval primátor Petr Beitl. 

„Posezení s osamělými lidmi na Štědrý den je pěkná tradice, kterou jsem zdědil po svých předchůdcích. Jedná se o odpolední setkání s klasickou štědrovečerní večeří – s polévkou, bramborovým salátem a řízkem.  V sále nechybí ani ozdobený stromeček, cukroví a štrůdl, aby si lidé mohli Vánoce užít, ačkoli doma nemají nikoho blízkého,“ vysvětlil primátor Beitl, který si se všemi popovídal a přiťukl na zdraví a štěstí v příštím roce. „Pro mě osobně je to příjemné zpestření Štědrého dne, doma bych se stejně pletl,“ usmíval se primátor, který od osamělých občanů ještě zamířil do azylového domu Naděje, kam odnesl několik porcí štědrovečerního menu a popřál lidem bez domova klidné svátky. 

Posezení pořádá město už od dob starostování Jiřího Čeřovského. Míst, kde se představitelé města s osamělými scházeli, bylo několik, Hotel Petřín, Eurocentrum a nyní už čtvrtým rokem Spolkový dům, kde pohoštění chystá chráněná dílna FOKUS - Kavárna Floriánka. Kromě povídání na přítomné letos, stejně jako každý rok, čekal i hudební program. Koledy a vánoční i nevánoční písničky zazněly v podání Jaroslava Žanty a jeho kolegů.