Od divadla přes náměstí až po molo přehrady bude znít skvělá hudba

Divadlo, Mírové náměstí a molo na jablonecké přehradě. To jsou místa, kde se tento týden budou odehrávat další programy z bohaté nabídky Města plného tónů.  

Úterní večer je připravený pro všechny milovníky klasické hudby v provedení velkého orchestru. STRATUS CHAMBER ORCHESTRA z USA přijede do jabloneckého městského divadla v úterý 27. června a publiku se představí od 19 hodin. Dirigentské taktovky se v úterý večer chopí David Rutherford a Debashish Chaudhuri, s orchestrem vystoupí také sopranistka Pearl Rutherford či klavíristé Jana Chaudhuri a David Mullikin. V provedení amerických umělců zazní díla od Leoše Janáčka, Samuela Osborna Barbera, Antonína Dvořáka, Camille Saint-Saëns. Na tento koncert se platí padesátikorunové vstupné. 

Ve středu zakončí své měsíční působení na Mírovém náměstí základní umělecká škola. Ta se od 16 hodin bude prezentovat dvěma hudebními seskupeními. Nejprve vystoupí soubor žesťových nástrojů BRASS JABLONEC, který hraje převážně hudbu starých mistrů, ale nebojí se ani současné tvorby nebo swingu. Poté na jeviště na náměstí nastoupí MYJENNĚKDY, což je kantorský smíšený pěvecký sbor. 

I letos pamatovala dramaturgie projektu Město plné tónů na koncert na vodní hladině. Tentokrát připadá na čtvrtek 29. června, kdy přehradní molo obsadí hobojista VILÉM VEVERKA a soubor ENSEMBLE 18+. „Diváci ve čtvrtek uvidí koncert jednoho z nejrespektovanějších českých hobojistů společně s předním českým souborem specializujícím se na interpretaci hudby starých mistrů Ensemble 18+. Věřím, že to bude mimořádný hudební zážitek,“ říká ředitel městského divadla Pavel Žur. 

Vilém Veverka má ve svém repertoáru díla všech stylových období. Ve svých devětatřiceti letech patří absolvent Pražské konzervatoře a HAMU k našim nejvýznamnějším hobojistům. Studoval i na prestižní Hochschule für Musik Hannse Eisler v Berlíně, dva roky hrál s Berlínskou filharmonií, sólově vystupoval po celém světě. Kromě toho, že je výborný muzikant, rád fotografuje, zajímá se o silniční cyklistiku, jógu a je vyznavačem horské turistiky. 

„Ensemble 18+ je mladý, dynamický komorní orchestr, který vznikl v součinnosti s dirigentem a cembalistou Vojtěchem Spurným v roce 2009 s myšlenkou aplikovat kritéria historicky poučené interpretace na soubor moderních nástrojů,“ říká orchestr sám o sobě a pokračuje: „Ačkoli většina stálých členů vlastní dobové nástroje a aktivně se věnuje staré hudbě, práce s historickými prameny a znalost interpretačních technik je v Ensemble 18+ pouze základem. Konečným cílem je živá a neotřelá prezentace hudby na úrovni aktuálních interpretačních trendů a současného stupně muzikologického výzkumu stejně jako překračování bariér, které oddělují hudbu od posluchače.

Společně vystoupení Viléma Veverky a Ensemble 18+ ve čtvrtek na mole jablonecké přehrady má velmi zajímavý a lákavý program složený z děl takových autorů, jako je Vivaldi, J. Pachelbel, G. Ph. Telemann, S. Barber, A. Piazzola, J. Williams, E. Morricone a K. Svoboda. Začátek je ve 20 hodin.