Od dubna se začne pracovat na lesoparku, hotový by měl být v srpnu

Od loňského září se na území budoucího lesoparku na Žižkově Vrchu kácelo. Tato etapa budování nové rekreační plochy pro Jablonečany a návštěvníky města skončila krátce před vánočními svátky. Od začátku dubna budou práce na revitalizaci parku opět pokračovat.

Druhá etapa projektu lesoparku odstartuje 1. dubna a hotovo by mělo být do konce letošního srpna. „Lesopark pak poskytne rekreační a relaxačně-volnočasový potenciál lidem z blízkého okolí, turistům procházejícím Jablonecký vyhlídkový okruh, rodinám s dětmi, skautským oddílům i seniorům,“ říká místostarosta Petr Vobořil. „Vznikne zde přírodní území s různými zájmovými lokalitami, například s klidovou a relaxační s jezírkem, molem, terasou a loukou. Pobytová část nabídne altán, vyhlídkovou terasu a magickou spirálu, v lokalitě naučně-sportovní budou hřiště na petanque a poslední, přírodní nabídne také parket pro tanec pod širým nebem,“ vysvětluje projektant Roman Balatka a dodává, že celý prostor doplní komunikační interakce zprostředkované lyricko-výtvarně pojatým mobiliářem s jednotným tématem – vztah hmoty a slova. „Což znamená, že do jednotlivých prvků - laviček, altánu, spirály, mola a hřišť - budou zašifrovány vzkazy psané morseovkou,“ uzavírá Balatka.

Už v loňském roce odborná firma vykácela stromy ohrožující své okolí, pak ty, které musely ustoupit novým cestám a drobné architektuře parku, nakonec ošetřila ty ostatní. Tyto práce skončily těsně před vánočnímu svátky. „Celkem dle odborného posudku bylo vykáceno 259 stromů s obvodem kmene pod 80 cm a 165 stromů, jejichž obvod přesáhl 80 cm. Nahradí je výsadba 69 stromů a 2085 keřů společně s okrasnými trávami a trvalkami,“ vysvětluje Iva Zemlerová z oddělení investiční výstavby jablonecké radnice.

Kácení povolilo oddělení životního prostředí už v listopadu roku 2010 a odůvodnilo jej zhoršeným zdravotním stavem dřevin a jejich sníženou estetickou hodnotou. Dále kácení podlehly také dřeviny, které nevhodným způsobem zasahovaly do navržené kompozice nového lesoparku nebo by je stavba natolik poškodila, že by se staly vysoce rizikovými.

Projekt Lesopark Žižkův Vrch v Jablonci nad Nisou je součástí Integrovaného plánu rozvoje města Jablonec nad Nisou a je spolufinancován z prostředků Evropské unie, z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

zdroj: ČTK