Oprava kolejí ovlivní většinu tras MHD

Uzavírka v centru Liberce na takřka celý červenec změní trasy 70 procent linek městské hromadné dopravy. Na Šaldově náměstí budou vyměňovat kolejiště. Při výluce také na zastávkách v horním centru města instalují informační tabule, které budou ukazovat aktuální příjezdy autobusů a tramvají. Novinářům to dnes řekl provozně-technický šéf Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce (DPMLJ) Ludvík Lavička.

"Umístíme tam dva velké panely s deseti řádky," uvedl Lavička. V Liberci v minulosti k přestupu využívali cestující zejména terminál ve Fügnerově ulici, po otevření nákupního centra Plaza před několika lety se to ale změnilo. "Z Šaldova náměstí se stal přestupní uzel, cestujícími poměrně hodně využívaný," potvrdil Lavička.

V Liberci je zatím jen jedna informační tabule, u vlakového a autobusového nádraží. "Zpětná vazba je pouze kladná, tabuli hodně využívají cestující, kteří do Liberce přijedou vlakem nebo autobusem," uvedl ředitel Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce (DPMLJ) Luboš Wejnar. Pořízení malé tabule k nádraží stálo DPMLJ 100.000 korun, za dvě výrazně větší infotabule pro Šaldovo náměstí zaplatí 700.000 korun. V příštích letech je chtějí podle Wejnara dát i na terminál MHD. "Bude to na etapy, platíme je z vlastních peněz," uvedl. Za panely pro Fügnerovu ulici zaplatí podle odhadu přes milion korun.
 
Údaje o příjezdech autobusů a tramvají jsou na informačních panelech velmi přesné. Data získávají z centrálního dispečinku, který sleduje jednotlivé spoje prostřednictvím GPS. Prostřednictvím infotabule dopravní podnik informuje také o výlukách.
 
Jednu takovou budou mít v Liberci už o tomto víkendu. Tramvaje nebudou jezdit od sobotního rána do nedělního večera z Fügnerovy ulice až na konečnou v Horním Hanychově. Ve smyčce u Viaduktu vymění dosložuilou výhybku, pětiletou revizí projdou dvě měnírny na trati a pracovat se bude i na odstavné koleji na Vápence.
 
Mnohem náročnější bude výluka od 1. do 28. července, která uzavře rameno od Sokolské ulice na nejrušnější liberecké křižovatce. Výměna dosloužilého tramvajového kolejiště na Šaldově náměstí si vyžádá několik milionů korun. Oprava přinese mimo jiné plynulejší jízdu aut přes kolejiště a zlepší se i odvodnění křižovatky. "Chodce nebude tolik ohrožovat voda odstřikující od aut," podotkl Lavička.
 
V průběhu výluky bude 70 procent linek liberecké MHD jezdit jinou trasou. Zejména kvůli autobusům přitom zjednosměrní Klostermannovu a Šamánkouvu ulici, které už dnes motoristé využívají, když se chtějí vyhnout ucpanému Šaldovu náměstí. "Ve směru do centra se bude od bazénu jezdit přes Vítěznou a Husovu ulici," upozornil Lavička.
 
V Liberci se bude o letních prázdninách a na podzim opravovat také most v Ostašovské ulici vedoucí nad železniční tratí a průtahem I/35. Most je v havarijním stavu a opravu nutně potřebují nosníky. Při rekonstrukci budou muset dopravu na silničním průtahu města svést do jednoho dvoupruhu.
 
zdroj: ČTK