Opravy ve školách v Jablonci jsou v plném proudu

Prázdniny v Jablonci nad Nisou již tradičně patří opravám a údržbě ve školkách a školách. „Letos jsme na opravy ve školských zařízeních ve městě uvolnili z rozpočtu více než 9 milionů korun. Dalších téměř 12 milionů je podíl města na zateplení ZŠ Arbesova,“ konstatuje náměstek primátora Miloš Vele a dodává, že letos jsou investice do oprav jabloneckých škol a školek vyšší než v loňském roce o cca 5,5 milionu korun. Požadavků ze škol na úpravy je i tak celá řada, je ale potřeba stanovit priority.  

Letošní opravy v základních školách se týkají sociálních zařízení. V základní škole Pasířská na Žižkově Vrchu dochází k rekonstrukci chlapeckých i dívčích toalet ve 4. patře. „Mění se stoupačky i sanitární zařízení, prostory obou toalet dostanou také nové obklady a bude se malovat,“ shrnuje práce Václav Kopal, technik odd. správy nebytových objektů magistrátu. 
 
Výměna pisoárů a obkladů na dvou chlapeckých toaletách finišuje v těchto dnech i v ZŠ Liberecká, která v uplynulých dvou letech prošla zateplením. „V tomto případě se podařilo vysoutěžit nižší cenu zakázky a za ušetřené peníze z toalet dojde ještě k přeměně jazykové učebny na běžnou třídu. Celkové náklady na městský rozpočet jsou 250 tisíc,“ dodává náměstek Vele. V kuchyni základní školy Liberecká přibude do konce prázdnin ještě nová myčka nádobí, tu pořizuje škola z vlastních prostředků. 
 
Sociální zařízení se rekonstruuje během léta i v DDM Vikýř. Tato rekonstrukce si vyžádá 1,3 milionu korun. 
 
V rýnovické základní škole pokračuje další etapa výměny oken v nové budově za cca 900 tisíc korun. Kanalizační přípojka se buduje u ZŠ Janáčkova a v ZŠ Pivovarská je ještě letos plánována vestavba šaten do vnitrobloku za 1,6 milionu korun. 
 
V základní škole Na Šumavě se v červenci měnily kopilitové stěny v tělocvičně a na chodbě. Práce za 870 tisíc jsou již u konce. „Nové stěny jsou z makrolonu, který je mnohem lehčí, bezpečnější a má mnohem lepší tepelně izolační vlastnosti než starý kopilit,“ upřesňuje Kopal. V šumavské škole se vloni mimo jiné měnily stropní podhledy a rok před tím se upravovaly šatny.  
 
„S výdaji na opravy ve školských zařízeních budeme samozřejmě počítat i při sestavování rozpočtu na rok 2015. Ve školách je stále hodně práce, zanedbaná jsou zejména sociální zařízení, ale je potřeba také měnit okna, modernizovat tělocvičny i vybavení kuchyní,“ říká náměstek Vele. 
 
Mateřské školy čekají na okna
 
Práce v mateřských školách se v letošním roce týkají zejména výměny oken. Třetí a poslední etapa za 190 tisíc čeká MŠ v ulici Čsl. Armády a okna se budou měnit i ve speciální mateřince v Palackého ulici. Tady se jedná o kompletní výměnu za 1,7 milionu. V MŠ Husova se pracuje v kotelně, výměna plynových kotlů si vyžádá cce  300 tisíc korun. Připojení na kanalizaci se letos dočká i MŠ Tichá u Háskových vil.