P. Svoboda: Popřát k svátku žen je to nejmenší

Se žlutými tulipány a přáním všeho dobrého k Mezinárodnímu dni žen navštěvuje tento týden seniorky Pavel Svoboda, náměstek primátora pro oblast humanitní.  Tulipánový týden zahájil tuto středu v Klubu seniorů v Kokoníně, pokračoval ve Svazu důchodců a čekají jej ještě dámy v seniorských  klubech v Novoveské, Boženy Němcové, Palackého a Opletalově ulici.

Kávou a závinem upečeným v chráněné dílně kavárny Floriánka pohostily Pavla Svobodu seniorky v Kokoníně.  Dozvěděly se od něj mimo jiné, že svátek má kořeny v Americe.  „Původně měl Mezinárodní den žen připomínat stávku švadlen v New Yorku 8. března 1908, která pod heslem „Chléb a mír“ byla výrazem jejich nespokojenosti s nerovností obou pohlaví a vyloučením žen z rozhodovacích procesů. V Americe se svátek slaví od roku 1909. V roce 1917 bylo ženám přiznáno volební právo a až v roce 1975 uznala Organizace spojených národů tento svátek za oficiální, “ objasnil podstatu vzniku MDŽ Svoboda. 
 
I další hovor se točil kolem něžného pohlaví.  Hovořilo se o známých ženách z oblasti politiky, vědy, kultury či sportu z Jablonce i okolí.  Náměstek ale nezapomněl i na běžný život a diskutoval se seniorkami i o jejich radostech a starostech.  
 
„Je to to nejmenší, co můžeme udělat. Vzpomenout si alespoň drobným dárkem na ženy, které si už dnes užívají zaslouženého odpočinku,“ řekl náměstek Svoboda a dodal, že tradiční návštěva je pro něj další příležitostí, jak si promluvit s obyvateli domů, kde je poskytovaná pečovatelská služba a které spravuje město. 
 
Se seniory se Pavel Svoboda nesetkává zdaleka poprvé, kromě adventních návštěv v seniorských klubech v pozici náměstka primátora se aktivně účastnil života seniorů i jako advokát. Přednášel totiž v rámci Akademie seniorů, vzdělávacího programu, který organizuje Centrum sociálních služeb Jablonec nad Nisou. 
 
„K přednáškám pro seniory jsem se dostal z titulu své advokátní praxe a rád bych v nich pokračoval i nadále. Zaměřuji se v nich na záležitosti, které senioři nejčastěji řeší, což je především problematika dědického práva, odstoupení od smlouvy a reklamace zboží,“ prozrazuje náměstek Pavel Svoboda.