Pojďme do školky, zve jablonecký magistrát

Zápis do jabloneckých mateřských škol bude letos 13. dubna. Často u něj však chybí děti, které by mateřskou školu potřebovaly ze všech nejvíce. Jablonecký magistrát proto přichází s barevnou a srozumitelnou pozvánkou: Pojďme do školky!  

Nedostatek informací, nedůvěra ke školským zařízením a spousta dalších důvodů přivádí některé rodiny k rozhodnutí, že své dítě do školky nezapíší. „Ačkoliv jsou všechny informace dostupné, zveřejněné v měsíčníku i na webových stránkách, někteří rodiče je nedokáží dohledat, a proto na zápis rezignují. Také se stává, že čerpají mnohdy nesprávné či nepřesné informace z neodborných zdrojů, např. facebooku. Přemýšleli jsme proto, jak je přesvědčit, že docházka dítěte do školky je pro jeho další zdárný vývoj důležitá. Oddělení školství, kultury a sportu přišlo s barevnou, veselou, přátelskou a nápaditou osvětou,“ říká náměstek primátora Pavel Svoboda.

Pojďme do školky!

V nejbližších dnech se v čekárnách pediatrických ordinací, v poradnách pro rodiny, v organizacích pracujících s rodinami a v mateřských centrech objeví letáky, které vyzývají rodiče, aby 13. dubna přivedli své tříleté a starší děti k zápisu do mateřských škol. „Připravili jsme srozumitelný leták, který ilustrovala devítiletá Julie Kocourková, abychom zaujali jak děti, tak jejich rodiče. Hned na první stránce jim sdělíme termín letošního zápisu, jenž se každý rok mění,“ vysvětluje Barbora Krsová z oddělení školství. Uvnitř letáku dětské postavičky říkají, proč je školka důležitá. „Děti dětem vlastně zprostředkovaně popisují, co ve školce zažívají, co se tam naučí, že poznají nové kamarády a připraví se na vstup do základní školy,“ pokračuje Krsová s tím, že děti, které přichází do prvních tříd, aniž by absolvovaly mateřskou školu, jsou často ohrožené školním neúspěchem.  „Ve školce se naučí sociálním dovednostem, osamostatní se, zlepší se ve vyjadřování, takže pak mají start v základní škole daleko snadnější a také mají mnohem větší šanci zvládnout další vzdělávání“.

Jak je to u zápisu

Leták chce pomoci větší informovanosti všech rodičů. Popisuje, jak zápis probíhá, co mají dělat, když do školky přijdou, koho mají vyhledat i co je třeba si k zápisu s sebou přinést. Nezapomíná na seznam všech školek včetně kontaktů na ně. „Rodiče mohou mluvit s ředitelkou školky, nebo se obrátit přímo na mě, na letáku jsou všechny potřebné kontakty,“ podotýká Barbora Krsová.

A aby nechyběl ani motivační dárek pro samotné děti, je uvnitř letáku vložený nevybarvený obrázek. „Julinka připravila pro neznámé kamarády také omalovánku. Když si dítě vybarví některou postavičku v omalovánce, může mu rodič přečíst, co ta postavička říká v letáku o školce. Na druhé straně omalovánky je místo, kam děti mohou nakreslit svou vysněnou školku,“ uzavírá Krsová.

Školky otevírají své dveře

Aby měli rodiče lehčí rozhodování, nabízejí školky v průběhu března i první poloviny dubna své Dny otevřených dveří. Kdy je otevřená ta jejich školka, najdou na webových stránkách města v sekci vzdělávání. „Všechny informace jsou dobře propojené, takže jedním kliknutím se rodiče dostanou na další související témata včetně nejčastěji kladených otázek,“ informuje náměstek pro školství Svoboda.

Statuární město Jablonec nad Nisou zřizuje 18 mateřských škol a u zápisu do nich letos očekává necelých pět stovek dětí. „To ovšem mluvíme jen o těch tříletých, nevíme, kolik by mohlo přijít dětí čtyř a pětiletých nebo těch mladších,“ upozorňuje Svoboda. V roce 2015 přišlo k zápisu 601 dětí, přijato jich bylo 516, z toho 93 dětí mladších tří let.