Poprvé literární síly poměřili také dospělí

V 15. ročníku literární soutěže Městské knihovny v Jablonci nad Nisou se sešlo téměř dvě stovky prací od nejmenších autorů až nově po ty dospělé. Ceny 31 vítězům jednotlivých kategorií předal náměstek Pavel Svoboda a herečka Valérie Zawadská.  

Ceny těm nejúspěšnějším předával v audiovizuálním středisku městské knihovny náměstek primátora Pavel Svoboda společně s herečkou Valerií Zawadskou. Náměstek byl přítomný podobnému hodnocení poprvé loni, kdy se předávaly ceny vítězům 19. ročníku obdobné soutěže, již pod názvem Múza vyhlašoval magistrát. „Letos se obě soutěže spojily v jednu, což se mi zdá velmi rozumné. Tolik šikovných literátů asi zase Jablonec nemá, aby mohly být kvalitními texty obsazené obě soutěže, navíc když vrcholí v téměř stejném termínu,“ komentoval spojení Múzy s literární soutěží knihovny Svoboda. „Jsem velmi rád, že se děti a teenegeři věnují psaní, že mají nějaký zájem. I když se přiznám, že loni na mě některé povídky působily až depresivně. Letošní pohádkové ladění je příhodné pro advent. A předávat ceny s jednou z nejlepších českých dabérek byla pro mě taky taková malinká pohádka,“ usmíval se náměstek Svoboda.  

Patnáctý ročník literární soutěže jablonecké knihovny se tematicky obrátil do světa pohádek. „Řekli jsme si, že není krásnějších pohádek než ty, které píše život sám, aneb že i život může být pohádka. A to jsme stanovili jako motto letošního ročníku,“ říká Dana Foltýnová z programového a audiovizuálního oddělení knihovny. 

Maximálně dvě stránky formátu A4 mohli jejich autoři posílat do knihovny až do 18. listopadu. „Došlé práce rozdělené na prózu, poezii a úvahu jsme hodnotili ve čtyřech kategoriích: zvlášť první a druhý stupeň základních škol, střední školy, učiliště a nově jsme připojili i kategorii dospělých,“ vysvětluje Foltýnová s tím, že do knihovny přišlo 195 prací, z nichž právě v té nové, v kategorii dospělých, jich bylo osm.