Poslední říjnový víkend patří Jablonec tanci

Na konci října se koná 32. ročník přehlídky scénického tance mládeže a dospělých Tanec, tanec… 2018, kterou před 16 lety začal hostit Jablonec nad Nisou. Některá z choreografií si odveze také už šestou Cenu města tance.

Přehlídka se bude odehrávat v městském divadle a v Eurocentru ve dnech 26.-28. října. Rozdělená je dvou hlavních programových bloků v městském divadle, začátek je vždy v 19 hodin. Součástí jsou také odborné semináře. 

„Během dvou večerů uvidí diváci dvacet dva současných českých choreografií a hosty z Chorvatska. Taneční semináře povedou přední čeští a zahraniční lektoři. V neděli přehlídku završí ZUŠ Lounských Praha, loňští držitelé Ceny města tance, s choreografií Třeba jen na chvíli...,“ říká za organizátory Jiří Lössl z NIPOS-Artama Praha.

V pátek se představí dvanáct vyspělých tanečních děl ze všech krajů České republiky. „Bez povšimnutí jistě nezůstane Taneční skupina Ilijane Lončar z chorvatského Požega v choreografii Tváří v tvář. Domácí uvedou choreografii Ludmily Rellichové Neustupujete, myslíme příliš a cítíme málo na hudbu Miloslava Kabeláče. V souborové práci Parau Parau, který vede Petra Endlerová, uvidíme choreografii Není nad dobrou pověst na hudbu Antonína Dvořáka, o níž soubor napsal: Kdy jindy než v předvečer oslav sta let od vzniku republiky nezabrousit mezi bájné pověsti české, jež se staly inspirací této choreografie,“ zve Lössl. 

Druhý přehlídkový večer nabídne deset úspěšných choreografií, domácí opět zastoupí choreografie Ludmily Rellichové V takovém nečase na hudbu Gustava Mahlera. Večer otevře Malé taneční seskupení z Brna choreografií Lenky Švandové Dechem na hudbu Mickeyho Harta. Zakončí jej taneční uskupení BT Studio Pardubice choreografií Nadi Gregorové Déšť, slzy, smutek na hudbu Vladimíra Godára. „Zajímavostí je, že obě choreografie, brněnskou i pardubickou, tančí ženy ve zralém věku a je to skutečný taneční zážitek,“ chválí Jiří Lössl.

V neděli ve 13 hodin bude v městském divadle tanec závěrečný, který uvede výstup z rezidenčního pobytu oceněného uskupení z loňského roku. „ZUŠ Lounských z Prahy v choreografii Terezy Herynkové na živou hudbu Jakuba Vernera a Emy Mikeškové uvede představení Třeba jen na chvíli…,“ konstatuje Lössl a připomíná, že pak bude následovat slavnostní vyhlášení nominací a náměstek primátora Miloš Zahradník předá Cenu města tance 2018 za výrazný umělecký počin a osobitou výpověď v tanci.