Pozor na zimní dopravní značení

Celý týden budou Technické služby Jablonec n. N., s.r.o., měnit dopravní značení v některých ulicích na tzv. zimní. Tím se z obousměrných ulic stanou jednosměrné. Důvodem je plynulá zimní údržba. Od 1. listopadu 2020 napadlo v Jablonci nad Nisou celkem 33 cm sněhu, vysypalo se 101 tun posypové soli, 36 tun písku a 21 tun posypové drtě.

Vzhledem k předpovědi počasí o sněhových srážkách po celý týden, začaly už v pátek 8. ledna technické služby v souladu s platným plánem zimní údržby měnit dopravní značení v některých ulicích na tzv. zimní. „Zimní značení mění některé ulice na jednosměrné, a to proto, že za stávajícího dopravního značení by zimní údržba v nich byla komplikovaná. Změna značení také přispívá k bezpečnosti provozu,“ vysvětluje ekonomický náměstek Milan Kouřil s tím, že technické služby budou měnit dopravní značení průběžně do konce tohoto týdne. 

„Žádáme proto řidiče o zvýšenou pozornost a maximální respektování zimního dopravního značení. Některé novinky nebylo možné zatím vyzkoušet, jelikož v minulém roce vzhledem k mírnému průběhu zimy ke změně na tzv. zimní značení vůbec nedošlo,“ dodává vedoucí oddělení správy komunikací Martin Černý. Podle jeho slov se nově úprava provozu na jednosměrný týká např. mšenských ulic Mládí a U Kostela. „Mnoho lidí si myslí, že výsledkem zimní údržby je komunikace sjízdná jako v létě. To samozřejmě není pravda, po zimní údržbě jsou komunikace sjízdné, ale řidič je povinen přizpůsobit svou jízdu povětrnostním podmínkám a stavu povrchu silnice,“ stěžuje si Černý. 

Zimní dopravní značení bude platné do konce března, kdy oficiálně končí zimní údržba. Ta v Jablonci platí vždy od 1. listopadu předcházejícího roku. Město udržuje 163 893 metrů vozovek, 63 886 metrů chodníků, což je oproti zimní sezóně 2019-2020 o 1440 metrů více, a celkem 19 625 m2 parkovišť. V rozpočtu město počítá s částkou 20,5 mil. korun. 

Platný Plán zimní údržby 2020-2021 je na webových stránkách města a zahrnuje tři pořadí důležitosti úklidu sněhu od chvíle, kdy přestane padat – do čtyř v prvním, do dvanácti ve druhé a ve třetím nejpozději do 48 hodin, vždy však až po ošetření komunikací v I. a II. pořadí. Pořadí je v mapě vyznačeno barevně. Nechybí ani kontakt na nonstop dispečink zimní údržby Technických služeb Jablonec n. N. nebo na Krajskou správu silnic LK.