Prázdniny jsou příležitostí pro opravy ve školách

O letošních prázdninách v Jablonci nad Nisou prošlo nebo stále prochází různými údržbovými pracemi 16 škol a školek. Za práce ve školských zařízeních město letos zaplatí více než 12 milionů korun. Z toho z rozpočtu na opravy půjde téměř 7 milionů, dalších 5,3 milionu z investic bude stát zateplení mateřinky v Tiché ulici a konečně za více než 600 tisíc město pořizuje konvektomaty a velkokapacitní myčku do dalších školních a školkových kuchyní.   

Letos údržbě školských objektů dominují kompletní opravy sociálních zařízení, která se v jabloneckých školách upravují postupně na etapy. Nové toalety čekají na děti ve vrkoslavické škole, na Žižkově Vrchu, v Mozartovce a Na Šumavě. „Nepracuje se ale jen uvnitř budov. V ZŠ Liberecká jsme letos opravili přístupové schodiště ke škole, které už bylo téměř v havarijním stavu a hrozilo úrazem. Opravují se také septiky, to už není tolik vidět, ale udělat se to musí,“ vypočítává s úsměvem Miloš Vele, náměstek primátora pro ekonomiku.

Energetické úspory – metoda EPC

V letošním roce navíc ve čtyřech mateřských a osmi základních školách dochází k různým druhům opatření v rámci energetických úspor metodou EPC. „Některá nová opatření byla nutná z technického hlediska, k dalším jsme přistoupili kvůli dosažení vyšší úspory, jiná kvůli vyššímu komfortu obsluhy a následného provozu. Vše jsme pečlivě zvažovali a analyzovali ve spolupráci s dodavatelem i provozovateli jednotlivých objektů, s ředitelkami školek,“ vysvětluje Vele a dodává, že náklady na opatření hradí dodavatel, který metodu EPC na městských objektech uplatňuje.

Metoda EPC se týká: MŠ Arbesova, MŠ Hřbitovní, MŠ Dolní, MŠ Tichá, ZŠ Pivovarská, ZŠ 5. Květen, ZŠ Rychnovská 215 i 2016, ZŠ Janáčkova, ZŠ Mozartova, SMŠ U Přehrady, SZŠ Rybářská (budova patří městu)

Zateplování MŠ Tichá

Školka v Tiché ulici je jednou z mateřinek, kde se uplatňuje právě metoda EPC, i z toho důvodu se školka letos zatepluje. Vnitřní práce budou hotové do konce prázdnin, venku se bude pokračovat do listopadu. „Zateplí pláště tří pavilonů včetně výměny a zateplení střech. Úpravou projdou také oba hlavní vstupy do objektu. Nemuseli jsme měnit okna, protože ty už školka téměř pět let nová má,“ konstatuje náměstek pro rozvoj města Lukáš Pleticha. Novinkou v této školce je nucené větrání s rekuperací. „Čidla hlídají obsah CO2 v ovzduší. Při zvýšené hladině se automaticky zapojí v hernách nebo ložnicích větrání,“ vysvětluje vedoucí odboru rozvoje Otakar Kypta.