Průběh zimy v Jablonci nad Nisou

Od začátku zimního období, tedy od 1. listopadu 2015, napadlo v Jablonci nad Nisou 52 cm sněhu, přičemž zhruba 15 cm nachumelilo do konce roku a zbytek v lednových dnech.  

Podle informací z Technických služeb Jablonec nad Nisou s. r. o., které obstarávají ve městě zimní údržbu, se dosud spotřebovalo 502 t soli, 440 t inertního posypového materiálu a 2,2 tuny Ekogitu. Tímto ekologickým materiálem se, stejně jako v minulých letech, sype centrum města v bezprostředním okolí radnice.  Sněhu zatím ale není tolik, aby jej bylo nutné shrnovat pomocí techniky. Podle jednatele TSJ Milana Nožičky, traktory s pluhem vyjely jen cíleně na určité komunikace a provádějí se zejména posypy komunikací. V mrazivých dnech vozovky kloužou a je zapotřebí zajistit bezpečnost. 

Jablonecká radnice každoročně na začátek zimy, tedy na období 1. 11. – 31. 12. rezervuje na zimní údržbu 5 milionů korun. „Už na začátku prosince jsme věděli, že necelé tři miliony můžeme přesunout do oprav komunikací a mohli jsme zrealizovat velkoplošnou opravu ulice Pod Vodárnou,“ říká ekonomický náměstek Miloš Vele a dodává: „Jsme připraveni reagovat na průběh zimy a případně přesunout další finance do oprav komunikací. Pokud počasí dovolí, budeme schopni některé opravy operativně zahájit. Předpověď počasí a současné mrazivé dny zatím ale slibují zimu, na niž jsme v Jablonci zvyklí, tak uvidíme.“ 

Nevypotřebované zásoby posypového materiálu zůstávají ve skladech TSJ k další spotřebě. Písek i drť se dá použít jako stavební materiál i v průběhu roku, sůl zůstává ve skladu na další zimu. Technické služby, stejně jako pracovníci veřejně prospěšných prací, navzdory nedostatku sněhu nezahálí a provádějí po městě úklidové a údržbové práce.