Rekonstrukce rozhledny Královka v Jizerkách je už skoro hotová

Jedna z nejznámějších kamenných rozhleden v Jizerských horách Královka se vrací do podoby, jakou měla v době svého vzniku na počátku minulého století. Její kompletní rekonstrukce byla nutná, protože pro turisty už nebyla zcela bezpečná. ČTK to dnes řekl Tomáš Fotul, jednatel firmy Kisses, které areál s rozhlednou patří od minulého roku.

"Říkali jsme si, že musíme okamžitě začít s rekonstrukcí. Chyběla tam okna, na ochozu bylo zrezlé zábradlí," uvedl Fotul. Obnova rozhledny si podle něj vyžádá asi dva miliony korun. "Děláme si skoro vše svépomocí, jen na nejodbornější věci jsme si najali specializované firmy," řekl jednatel.
 
Na rozhledně vysoké 24 metrů se 102 schody se pracuje od jara, přičemž práce zvenčí už jsou takřka hotové. "Celou jsme ji přespárovali, očistili a opískovali," uvedl jednatel. Opravená je i střecha a věž má nový ochoz, který nabízí návštěvníkům mnohem lepší komfort při výhledu do krajiny. Před rekonstrukcí byly nahoře tři malé balkonky, nyní mohou návštěvníci po vnějším ochozu obejít tři strany. "Vycházeli jsme z dobových fotografií a vrátili tam hrázdění, které tam bylo před sto lety," poznamenal Fotul.
 
Podle něj firma při rekonstrukci také objevila v různých výškách věže pět kleneb zaházených asi před půl stoletím cihlami a maltou. Dnes opět slouží jako okna. "Vypadají nádherně, každé okno je originál," uvedl jednatel. Naopak z vrcholu Královky zmizela většina antén. "Bylo jich hodně nefunkčních, některé i pozemní analogové. Z 30 jich zůstalo osm pro mobilní operátory a pro potřeby areálu," upřesnil Fotul.
 
Při rekonstrukci byla rozhledna, k níž se vedle pěších a cyklistů dostanou i auta z Bedřichova, částečně otevřená. "Snažili jsme se vyhovět, i když to pokaždé nešlo," poznamenal Fotul. V současné době je rozhledna přístupná každý den, i když práce uvnitř hotové nejsou. "Jsou prázdniny a lidé chodí, tak bychom ji neradi nyní uzavírali. Úplně uzavřená bude až v listopadu asi na 14 dnů, vnitřek opískujeme a natřeme ocelové schodiště, to za provozu nelze dělat," dodal Fotul.
 
Vyhlídková věž s chatou stojí na vrcholu Královky od roku 1888. Původní dřevěnou stavbu ale v roce 1906 zničil vítr, současná kamenná věž ji nahradila o rok později. Vedle ní už nestojí ani původní dřevěná chata, která vyhořela ve 30. letech. Nahradila ji turistická chata, která je nyní také renovována. V přízemí je zhruba měsíc otevřená samoobslužná restaurace, do příštího léta by v prvním patře měla přibýt další restaurace s ubytováním pro 30 lidí. Odhadem by rekonstrukce měla přijít na deset až 15 milionů korun. Podle Fotula chtějí postupem času zmodernizovat i další části areálu. Zatím z něj firma odstranila dožilé objekty v okolí rozhledny, včetně ubytovny nižší kategorie. Cílem je vybudovat na Královce ubytovací zařízení se čtyřmi hvězdičkami.
 
zdroj: ČTK