Rozdělovalo se třiatřicet cen pro nadané

Na začátku května předala náměstkyně pro oblast humanitní Jana Hamplová v restauraci Klub Ex celkem třiatřicet Cen pro nadané, z nichž pět bylo v kategorii mimořádný počin. Ceny pro nadané uděluje statutární město na základní nominací škol šestým rokem.

Třiatřicet nominovaných žáků a studentů jabloneckých základních a středních škol přišlo se svými rodiči do restaurace Klub Ex, aby převzalo z rukou náměstkyně Jany Hamplové skleněný kvádr a vstupenku do kina Radnice nabitou na částku 500, v případě mimořádného počinu 800 korun.

„Cena pro nadané není soutěží, kdo víc a kdo dál, ale poděkováním. Každý z nás má jiné možnosti, jiné limity fyzické i psychické, a právě tím, že je překonáváme, vítězíme nad sebou samým. A o tom Cena pro nadané je,“ říká náměstkyně Hamplová a dodává: „Děkuji všem oceněným za píli, se kterou zdolávají a překonávají hranice svých limitů a laťku si posouvají stále výš. Děkuji i všem rodičům a pedagogům za podporu. A mám jedno přání a vzkaz všem oceněným: nepřestávejte!“

Celkem náměstkyně Hamplová předala ocenění za sport deseti nominovaným, dvanáct bylo držitelů ceny za studium a šest v kategorii umění. Pět pak obdrželo cenu za mimořádný počin.

Příjemnou atmosféru a punc slavnostního okamžiku dodával události viloloncellista a písničkář Pavel Čadek. Ten nebyl v Jablonci poprvé, znát jej mohou například návštěvníci koncertů v rámci Jabloneckých tónů. Pavel Čadek se svým nástrojem vystoupil loni v Tyršových sadech.

CENA PRO NADANÉ 2023

· kategorie STUDIUM

Eliška Borlová (Gymnázium U Balvanu), Magdalena Drápalová (Gymnázium Dr. Antona Randy), Viktor Dudek (ZŠ Mozartova), Markéta Grégrová a Kristina Heletey (obě ZŠ 5. května), Nicol Humburgerová (ZŠ Na Šumavě), Petr Ježek (ZŠ Antonína Bratršovského), Barbora Kubíková (ZŠ Pivovarská), Aneta Lajdarová (Gymnázium U Balvanu), David Schmidt (ZŠ Pivovarská), Štěpán Svoboda (ZŠ Antonína Bratršovského), Leona Šedková (střední průmyslová škola technická).

· kategorie SPORT

Šimon Danilevič (ZŠ Arbesova), Veronika Grusová (ZŠ Na Šumavě), Jan Janata (ZŠ Arbesova), Ondřej Kroupa (ZŠ Pasířská), Eliška Machatá (ZŠ Rychnovská 216), Daniel Novotný (ZŠ Mozartova), Petra Pabyšková (ZŠ a MŠ Kamenná), Anna Šikolová (ZŠ Pasířská), Zuzana Štejfová (Gymnázium Dr. Antona Randy), Vít Štembera (ZŠ Rychnovská 216).

· kategorie UMĚNÍ

Jindřiška Holová (základní umělecká škola), Richard Lelek (střední škola řemesel a služeb), Johanka Macíčková (střední uměleckoprůmyslová škola a vyšší odborná škola), Jakub Šulc (střední škola řemesel a služeb), Petra Vinšová (ZŠ a MŠ Kamenná), Natálie Zejkan (ZŠ Liberecká 26 a ZUŠ).

· kategorie MIMOŘÁDNÝ POČIN

Ota Dvorský (střední průmyslová škola technická) - za nezištnou dlouhodobou pomoc a podporu spolužákovi, který se ocitl v těžké životní situaci. Spolupráce chlapců je pro oba významným krokem v jejich životní etapě. Ač Ota nevidí na svém konání nic tak významného,

kolektiv pedagogů společně s vedením školy je ve shodě jeho počin ocenit, protože z dlouhodobých zkušeností vědí, že takováto pomoc není pro současnou generaci samozřejmostí.

Andrej Alexandr Hada, Lukáš Halík, Roman Manina (ZŠ Mozartova a Arbesova) - všichni tři chlapci se společně zasloužili o pomoc zdravotně postiženému muži, který na Horním náměstí poblíž ZUŠ upadl a působil velmi zmateně. Nejprve kluci oslovili kolemjdoucího muže s žádostí o pomoc, ten však nereagoval. Svědkem celé situace byla Dana Brouzová, která hochům pomohla. Jelikož pán nechtěl zavolat záchranku, hoši jej odvedli až domů, aby se ubezpečili, že je v pořádku. Pochvalu si Roman, Lukáš a Saša zaslouží za svoji nezištnou pomoc a jak duchaplně a zodpovědně se dokázali v dané situaci zachovat.

Václava Schindlerová (ZŠ Pod Vodárnou) - za poskytnutí první pomoci starší ženě, která zkolabovala na autobusové zastávce. Václava zavolala záchranku a po celou dobu, než sanita přijela, zůstala s paní a poskytovala pomoc v rámci svých dovedností. Její altruismus ocenila sama žena, která druhý den telefonovala do školy, a ve svém poděkování ocenila nesobeckou pomoc Václavy, která jí nepochybně zachránila život.