Seniorům – škrpálníkům nevadí déšť ani sníh

V dobré náladě vyrazila na první pochod Jabloneckého škrpálu sedmdesátka seniorů z Jablonce, Frýdlantu a Liberce. Největší bylo zastoupení Jabloneckých, kterých dorazilo více než padesát. „Je pro nás čest, že si Jablonečtí vybrali pro zahájení letošního škrpálu právě Frýdlant,“ řekl starosta Frýdlantu Dan Ramzer a přivázal na symbolickou štafetu frýdlantskou stuhu. První výlet letošního ročníku Jabloneckého škrpálu pak spolu s jabloneckým primátorem Petrem Beitlem odstartoval výstřely ze startovacích pistolí.   

Počasí statečným škrpálníkům právě nepřálo. Jablonečtí senioři vyjížděli z Jablonce za hustého sněžení, ve Frýdlantu sice byla zelená tráva a mžilo, ale teploměr se vyšplhal jen tři stupně nad nulu. I proto všichni ocenili vyhřátou zámeckou kuchyni, kde se mohli posilnit koláčkem a kávou či teplým čajem před tím, než se ze zámeckého nádvoří vydali na desetikilometrový výlet po frýdlantském okolí. 

„Přeju všem pevné zdraví, abychom se na podzim zase ve zdraví setkali,“ popřál škrpálníkům Petr Beitl při předávání štafety ověnčené stuhami a odznaky a převzal si od seniorů rozkvetlou starou botu - škrpál. „Budu se o něj starat a až se setkáme po posledním výletě, zase vám ho vrátím,“ smál se primátor. Na cestu do chladného počasí předal turistům na oplátku Jabloneckou jablkovici na zahřátí. „Mám ještě dárek pro pana starostu. Přivezl jsem pravého jabloneckého sněhuláka,“ řekl Petr Beitl a za všeobecného veselí předal Danu Ramzerovi sněhuláka z ranního jabloneckého sněhu. 

Jablonecký škrpál je cyklus výletů, na jejichž organizaci se významně podílejí jablonecké kluby seniorů už od roku 2013. První ročník organizoval Dia-club senior za pomoci Centra sociálních služeb a výlety se konaly v blízkém okolí Jablonce a Liberce. Vloni už škrpálníci vyrazili dál - do Krkonoš, Českého ráje, na Jičínsko nebo Frýdlantsko. „Stále platí, že kdo se zúčastní alespoň 10 výletů a ujde 100 kilometrů, dostane v závěru cyklu ocenění,“ prozradila ředitelka Centra sociálních služeb Naďa Jozífková. Všechny pochody Jabloneckého škrpálu jsou dlouhé kolem 10 km a na každém čeká účastníky nějaké překvapení. Aktivity seniorů podporuje statutární město Jablonec nad Nisou prostřednictvím Centra sociálních služeb například příspěvkem na dopravu.