Skleněné knihy a bezva učitel

Náměstek primátora Lukáš Pleticha poděkoval ve čtvrtek 5. dubna večer učitelům za náročnou práci a předal ocenění města pěti z nich. K němu se připojila také Nadace Jablotron, která vyhlásila prvního držitele titulu Bezva učitel. Pro všechny pedagogy pak statutární město Jablonec nad Nisou společně s městským divadlem připravilo představení Neila Simona Bosé nohy v parku.  

Letošní Den učitelů byl bohatší o dvě novinky. „První z nich bylo představení jabloneckých pedagogů základních a středních škol, které 28. března 2018 ocenil Krajský úřad LK. Na oceněné je město Jablonec hrdé, proto jim v divadle poděkovalo,“ řekla Lucie Kocourková z oddělení školství, kultury a sportu jabloneckého magistrátu. Z rukou náměstka Pletichy pak učitelé převzali kromě květiny i skleněnou knihu s nápisem: „Díky Vám může budoucnost vypadat lépe. Děkujeme!“

Oceněnými byli Marcela Rousová, ředitelka 6. ZŠ Mšeno – Mozartova ulice, Denisa Hojsáková a Renata Čagovcová z Vyšší odborné školy mezinárodního obchodu a Obchodní akademie, Vladimír Hozda, ředitel ZŠ Kokonín, a devadesátiletá Jiřina Benešová, která získala ocenění za 64 let pedagogické práce. „Paní Jiřina byla skutečně obdivuhodná, energická dáma plná humoru, velmi rád jsem ji poznal,“ svěřil se po předávání cen náměstek Pleticha. 

Druhou novinku má na svědomí Nadace Jablotron a její projekt Bezva učitel. „Projekt jsme vyhlásili pro učitele matematiky, informatiky, fyziky nebo chemie z místních základních škol. Nadace Jablotron tak chce podporovat aktivní učitele, jelikož si je vědoma nedostatku těchto odborníků v českých školách, proto chce patřit k těm osvíceným, kteří chtějí tento negativní jev změnit,“ vysvětlil Vladimír Stanislav, člen správní rady Nadace Jablotron. Právě on první ocenění Bezva učitel spojené s šekem na 50 000 korun předal Luboši Mrklasovi ze ZŠ Šumava. 

Do projektu Bezva učitel přišlo 17 nominací, které zaslali rodiče, žáci nebo kolegové. „Do úzkého finále se dostali tři učitelé. Na pomyslné druhé až třetí příčce se umístili Martin Gembec, učitel fyziky a informatiky ze ZŠ Rýnovická, a Tomáš Bartůněk, učitel informatiky ze ZŠ Šumava. Oba pánové jsou velmi aktivní kantoři. A tak s panem Gembecem nyní úzce spolupracujeme na projektu pilotních Elixír center pro učitele IT a škola od nás dostala finanční příspěvek na nákup robotů i 3D tiskárny. Panu Bartůňkovi jsme se rozhodli udělit takovou divokou kartu a splníme mu zatím nesplněné přání, které měl v rámci našeho projektu Minigranty pro učitele,“ dodal Stanislav.