Sobotka má podporu liberecké ODS k prezidentské kandidatuře

Liberecká ODS opět podpořila Přemysla Sobotku jako kandidáta na prezidenta. ČTK to po jednání krajské regionální rady řekl její místopředseda Karel Dlouhý. Liberečtí občanští demokraté Sobotku na nominovali už loni v listopadu.

ODS se však letos nově rozhodla prezidentského kandidáta vybrat ve stranických primárkách. Liberecká ODS proto Sobotkovu nominaci zopakovala. "Regionální rada nominovala jednomyslně Přemysla Sobotku na kandidáta na post prezidenta," doplnil Dlouhý. Liberečtí občanští demokraté svého kandidáta původně nominovali před rozhodný obdobím, které stanovila výkonná rada. Regionální sněm totiž měli dřív. "Šlo o to nominaci potvrdit," dodal Dlouhý.

V primárních volbách kandidáta vybírají členové strany. Kromě Sobotky se hovoří i o a předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové. Objevilo se i jméno europoslance a někdejšího hejtmana Evžena Tošenovského.

Podle nedávného průzkumu agentury STEM podporují přímou volbu prezidenta tři čtvrtiny Čechů. Zájem o tuto ústavní funkci už projevili například předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg nebo bývalý sociálnědemokratický premiér Miloš Zeman.

zdroj: ČTk