Stavba silnice do Liberce je symbolicky zahájena

V Jablonci nad Nisou – Lukášově v místě budoucího kruhového objezdu dnes byla slavnostně zahájena stavba přeložky silnice I/14 Kunratice – Jablonec nad Nisou. Na symbolický základní kámen spolu se představiteli investora a zástupci zhotovitele poklepali také ministr dopravy Dan Ťok, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, primátor Jablonce Petr Beitl i primátor Liberce Tibor Batthyány.   

Vybudování nové silnice mezi Libercem a Jabloncem bude pro obě města značným přínosem. O komfortnějším a rychlejším propojení se hovoří už dlouhé roky. „Jsme v situaci, že na stavbu silnic peníze máme. To, co nemáme, jsou připravené projekty. Projekt na tuto silnici připravený byl, a proto můžeme stavbu zahájit a zrealizovat,“ řekl ministr Ťok. „O silnici z Lukášova do Kunratic už mluvíme dlouho. Jsem velmi rád, že se začíná stavět, a i když bude samozřejmě znamenat určitá omezení a jako každá taková stavba s sebou pro obyvatele města ponese i ty méně příjemné věci, věřím, že se nám podaří vše vyřešit, doufám ve zdárný průběh a těším se na dokončení,“ vyjádřil se primátor Jablonce Petr Beitl. 

„Nová komunikace převezme téměř kompletní dnešní dopravu ze silnice III/29024 a převážnou část ze stávající silnice I/14. Tím bude umožněno komfortnější spojení Liberce s Jabloncem a v neposlední řadě i oblasti Krkonoš ze severozápadní části republiky,“ komentoval zahájení stavby generální ředitel ŘSD Jan Kroupa. 

Po oficiálních proslovech se pánové chopili speciálních kladívek a poklepali na základní kámen, který stojí v místech budoucího kruhového objezdu. 

Jablonec se na stavbu připravil 

Ze strany města Jablonec bylo vše ke stavbě připraveno už v roce 2014. S přípravami souvisely výkupy pozemků i příprava projektové dokumentace na stavby chodníků a veřejného osvětlení. V létě roku 2014 došlo také k výstavbě nové okružní křižovatky v Belgické ulici, na niž bude nová silnice navazovat.

Město se v uplynulých měsících a letech věnovalo i přípravě objízdných komunikací. Za peníze z městského rozpočtu se opravil mimo jiné povrch a propustky v ulici Pod Vodárnou za rýnovickou školou. „Ulice Pod Vodárnou sice nebude hlavní objízdnou trasou po dobu stavby, ale předpokládáme, že se sem část osobní dopravy přesune. Snažili jsme se proto uvést silnici do co nejlepšího stavu,“ vysvětluje náměstek primátora pro ekonomiku Miloš Vele. 

ŘSD vloni zrekonstruovalo povrch na další hlavní příjezdové cestě do města - Liberecké ulici směrem do Zelného údolí. Představitelé města myslí i na cestující hromadnou dopravou a jednají s dopravním podnikem o zkrácení přepravních intervalů v tramvajové dopravě. 

Hlavní objízdné trasy na Liberec budou v Jablonci vedeny přes Proseč směrem na Vratislavice. Kamiony budou do Liberce jezdit po I/35 přes Rádelský mlýn. Objížďky začnou platit 29. 3. 2016.

Fakta 

Trasa nové silnice měří 2,5 km a součástí stavby jsou i dva mostní objekty. Stavba za 296,5 milionu je navržena k zařazení do Operačního programu Doprava 2014 – 2020 a bude spolufinancována z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Dokončení stavby je plánováno na květen 2018 a zhotovitelem je společnost M-Silnice a. s.