Střediska v Libereckém kraji hlásí slušný víkend, ale i úmrtí

Poměrně povedený víkend zažila lyžařská střediska v Libereckém kraji. Plno bylo především na sjezdovkách a vlekaři si pochvalují, že to alespoň zčásti umaže ztráty, způsobené vánoční oblevou. Jedinou kaňkou byla smrt běžkaře na magistrále u Frýdlantu, jehož už nedokázali oživit ani záchranáři z vrtulníku. 

V Rokytnici napočítali za dva dny zhruba 4000 lyžařů. "Ta návštěvnost byla hodně solidní, pomohlo to správné lednové počasí," řekl ČTK Jiří Krtička ze Spartaku Rokytnice. 

Mrazivé počasí umožnilo vlekařům opět zapnout sněhová děla. "Sice moc nenachumelilo, ale v noci jsme teď měli minus 10 stupňů Celsia, přes den kolem pěti, takže děla jedou naplno a máme v průměru kolem 60 centimetrů," řekl. Zasněžování ale není zadarmo, velká střediska stojí vytvoření první půlmetrové vrstvy umělého sněhu často i miliony korun. "Kolik to bude u nás, to přesně nevím, ale letos už máme vystříkáno dvakrát více vody než v minulé sezoně," dodal Krtička. 
    
Sjezdovky byly plné i v dalších středicích. "Přesná čísla zatím říct nelze, ale byl to lepší průměr zimního víkendu. Už se povedlo zasněžit všechny sjezdovky do perfektního stavu," řekl náčelník harrachovské lanovky Milan Goč. "Návštěvnost byla obecně velmi dobrá skoro všude," potvrdil René Mašín z jizerské horské služby. 
    
Ta napočítala za víkend 25 úrazů. "Byla to spíš středně těžká zranění, vesměs zlomeniny nebo jiná poranění končetin," řekl Mašín. Přesto jeden člověk na lyžích zemřel - běžkař, který v sobotu odpoledne zkolaboval nedaleko Krásné Máří na Frýdlantsku. "Přestože se mu snažil pomoci i primář ARO, který tam byl také na běžkách, muž zemřel. Je to už třetí podobný případ v Jizerských horách od začátku letošního roku," řekl ČTK ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Stanislav Mackovík. 
 
zdroj: ČTK