Teplárna Liberec staví nový zdroj za 88 mil. Kč

Teplárna Liberec zahájila v Liberecké čtvrti Františkov výstavbu nového zdroje tepla a současně rekonstruuje tamní rozvody. Projekt za více než 88 milionů korun má snížit ztráty v rozvodech o 27 procent a zvýšit komfort pro bezmála 1200 domácností v lokalitě a také pro několik škol a domov seniorů. Stavba je součástí půlmiliardového projektu modernizace systému centrálního vytápění. Na projekt na Františkově se podařilo získat 27 milionů z evropských fondů, řekl ČTK mluvčí teplárny Lukáš Jankovský.  

Modernizace sytému centrálního vytápění v Liberci počítá s jeho decentralizací a vybudování tří nových zdrojů s kogeneračními jednotkami na výrobu tepla a elektřiny na Františkově, ve Vratislavicích a pro oblast Pavlovice - Ruprechtice. Centrum města bude zásobovat teplem liberecká spalovna. "Moderní technologie s akumulací tepla a plynovými kotli budou s ohledem na efektivitu umístěny co nejblíže oblastem spotřeby," vysvětlil místopředseda představenstva Tomáš Balcar. Parní rozvody, které v současné době zásobují tři výměníkové stanice na Františkově, navíc nahradí efektivnější horkovodní vedení.

Na centrálních dodávkách tepla je v Liberci závislých přes 18.600 domácností, 150 průmyslových a obchodních podniků, ale i školy a další městské objekty. Teplárna představila nákladný projekt modernizace systému loni na podzim, liberecký magistrát mu dal nedávno zelenou. "Podmínkou je ale snížení ztrát v rozvodech a cen tepla," řekl již dříve ČTK vedoucí pracovní skupiny Teplo pro Liberec Petr Černý. Teplo v Liberci patří totiž k nejdražším v zemi, letos obyvatelé platí v průměru 752 korun za gigajoule. "Po dokončení celého projektu, tedy zhruba do tří let, by se měla cena tepla ve městě snížit o 32 korun za gigajoule," dodal Černý.
 
Nový zdroj tepla ve Františkově staví teplárna v areálu bývalé výměníkové stanice Diamo, v sousedství Státního okresního archivu. Dokončen by měl být na jaře příštího roku. Výměna parovodního potrubí za moderní horkovodní přinese v letních měsících na Františkově četná omezení v dopravě, některé silnice a chodníky budou totiž kvůli výměně potrubí rozkopané. Teplárna ale zároveň zrekonstruuje zanedbané a zchátralé hřiště na sídlišti.
 
zdroj: ČTK