TÓNY NAPLNĚNÉ MĚSTO VSTUPUJE DO ČTVRTÉHO ROČNÍKU

Když se řekne Město plné tónů, jeho fanoušci zpozorní. Projekt plný hudby i divadla vstupuje už do svého 4. ročníku. Letos začíná 4. května a zahájení má velkolepé – otevírá jej koncert světových operních hvězd, Gabriely Beňačkové a Jakuba Pustiny, kteří přivezou árie světových i našich skladatelů. Program je připravený až do září.   

Hlavní myšlenkou projektu Jablonec nad Nisou - Město plné tónů (MPT) je přivést kulturní pořady i do míst, která nejsou k jejich pořádání primárně určená, a nabídnout je zdarma nebo za cenu příznivou i těm, kdo obvykle z finančních důvodů kulturní programy vynechávají. Tak i letos bude možné zajít na koncert do některého z jabloneckých kostelů, do kamenného divadla, k přehradě, na Mírové náměstí nebo do Tyršových sadů. Přesto i tento ročník má některá překvapení.  

Základní pravidelné programové schéma kopíruje předešlé ročníky:

-    úterý od 17 hodin - koncerty v některém z kostelů – cyklus Jablonecké kostely otevřeny (červenec – srpen)
-    středa od 16 hodin – hudební hodiny před radnicí na Mírovém náměstí (červen – září)
-    čtvrtek od 17 hodin – koncerty na Letní scéně Eurocentra – cyklus Jablonecké kulturní léto (červenec – srpen)
-    neděle od 15 hodin – promenádní koncerty v Tyršových sadech (červenec – srpen)

Kompletní program Města plného tónů je na plakátech nebo na www.mestoplnetonu.cz. Aktuální informace a pozvánky přináší také FB Město plné tonů.  

POPRVÉ BUDOU SOUČÁSTÍ MPT TAKÉ KINA

Novinkou letošního ročníku bude začlenění kin do nabídky MPT. Hrát se bude v kině Radnice a poté v letním kině.

„Říkali jsme si, že je dobré Jablonečákům ukázat, že i místní kina jsou významnou složkou zdejší kulturní infrastruktury. Je skvělé, že se pro tento projekt spojí více kulturních subjektů a dohromady vytvoří opravdu nabitý několikaměsíční program, kde si každý najde to své,“ vysvětluje důvod zapojení kin do MPT Barbora Irglová. 

Podle jejích slov je dramaturgie složená pouze z hudebních filmů. „Výběr nám dost ulehčil fakt, že se letos Asociace českých filmových klubů rozhodla uvést v rámci Projektu 100 v srpnu do kin kultovní filmy se zaměřením na muzikál. Kromě těchto srpnových titulů ještě v rámci MPT promítneme divácky velmi oblíbený moderní muzikál La La Land, který plánujeme na 11. května v kině Radnice za symbolické vstupné 10 korun,“ doplňuje Irglová s tím, že cenově zvýhodněné bude i vstupné na srpnové tituly. 

„Bez zajímavosti určitě není fakt, že muzikály uváděné v srpnu jsou zrestaurované snímky, které si diváci budou moci užít na velkém plátně a v odpovídající kvalitě. Takže i když se jedná o starší tituly, jež už možná každý zná, atmosféra letního kina a kvalitní obraz i zvuk dokáží zážitek z filmu posunout ještě o několik úrovní výše,“ zve na hudební filmovou produkci tohoto léta Barbora Irglová. 

Kromě již zmíněného filmu La la land mohou diváci vidět např. muzikály Mouling Rouge, Vlasy, Rok ďábla, Limonádový Joe, Zpívání v dešti a mnoho dalších. Program je už teď na plakátech nebo na www.mestoplenetonu.cz 

DIVADLO OD A DO Z

V městském divadle MPT začne i skočí. Zahájení bude patřit koncertu operních hvězd, Gabriele Beňačkové a Jakubu Pustinovi, s klavírním doprovodem Marty Vaškové. Ti do Jablonce přivezou menší formu svého koncertu z Obecního domu, v němž prezentují operní árie světových i českých autorů. 4. ročník MPT uzavře v září orchestr Musica Florea.

Operní žánr ještě doplní inscenace opery Italka v Alžíru v provedení sólistů a sboru Evropské hudební akademie a Operní gala, kde vystoupí se Severočeskou filharmonií Teplice účastníci mezinárodního dirigentského a pěveckého workshopu. 

Ke slovu se dostanou také dětští zpěváci, a to na konci května při Jabloneckém hudebním festivalu pro dětské pěvecké sbory. Na něm vystoupí sbory z Jablonce, Liberce či Semil.

„Mluvené slovo bude prezentovat talk show Haliny Pawlowské v květnu či představení Hany Maciuchové Žena Vlčí mák v červnu. V programu jsou také o prázdninách dvě pohádky pro děti a inscenace jilemnických divadelních ochotníků Sen noci svatojánské, vše na letní scéně,“ jmenuje ředitel městského divadla Pavel Žur. 

V nezvyklé roli se představí také Jitka Molavcová. Ta vystoupí v závěru srpna s Petrem Ožanou v městském divadle s recitálem plným šansonů. Neobvyklé bude také obsazení mola na mšenské přehradě. „Nezapomněli jsme na něj ani letos, tentokrát jsme však vsadili na muzikálového herce Dušana Vitázka, který působí v Městském divadle Brno. Letos se vydal i na sólovou pěveckou dráhu a vydal desku plnou balad s názvem Kde. Právě s ní a svou kapelou přijede do Jablonce,“ upozorňuje Žur. 

Dramaturgie zavede diváky ještě na Sluneční lázně, kde se setkají se zpěvákem Michalem Kindlem a kapelou Vltavín. „Vyvrcholením pak bude 11. září v městském divadle koncert orchestru Musica Florea,“ uzavírá nabídku ředitel divadla s tím, že v době prázdnin divadlo převezme také taktovku nad středečními hodinkami před radnicí. 

JABLONECKÁ ZUŠKA S MAGDALENOU KOŽENOU

Základní umělecká škola vstoupí do programu MPT už v květnu dvěma tradičními pořady a naplno si připraví nabídku na červnové středy na Mírovém náměstí. Přesně 24. května se však připojí už podruhé k celorepublikovému happeningu základních uměleckých škol ve veřejném prostou ZUŠ Open 2018 pod patronátem Magdaleny Kožené. 

„Naše škola se do něj zapojí hned pětkrát. Dopoledne naši zpěváci vystoupí na společném sborovém zpívání v Liberci na náměstí Edvarda Beneše. Tam by s dětmi měla zazpívat i patronka projektu - mezzosopranistka Magdalena Kožená,“ říká ředitel ZUŠ Vít Rakušan.  Následovat bude jablonecký program: na podiu před radnicí je připravené od 10 hodin vystoupení pro děti z mateřských škol, od 12 hodin pak vypukne SHOW ZUŠ, v níž se představí hudebníci, tanečníci a výtvarný obor školy. V kostele sv. Anny pak začne v 18 hodin koncert české a světové hudby, ve kterém společně vystoupí dětský pěvecký sbor Iuventus, gaude! a klavírní virtuos Adam Skoumal. „Název koncertu MUSIC EXPORT SELECTION cíleně předznamenává nadcházející účast IG! na světové soutěži v Jihoafrické republice,“ míní Rakušan. Závěr festivalového dne bude patřit literárně-dramatickému oboru. V Klubu Na Rampě vystoupí od 20 hodin mladí herci v představení nazvaném Město nad propastí. 

Další tradiční program umělecké školy je o týden později, a sice 29. května, kdy se rozezní oblíbený Klavír pod širým nebem na náměstí Dr. Farského. V červnu pak ZUŠka ovládne každou středu, kromě té 13. 6., od 16 hodin Mírové náměstí. Vystoupí zde JAZZTET, kantorský komorní sbor MyJenNěkdy, dechový orchestr nebo dětský pěvecký sbor Iuventus, gaude!

Více o ZUŠ Open 2018 na www.zusopen.cz , konkrétně o jablonecké škole Základní umělecká škola, Jablonec nad Nisou, Podhorská 47

HUDEBNÍ LET STALETÍMI

Také cyklus Jablonecké kostely otevřeny patří k letní kulturní nabídce pro Jablonečany a láká do města i turisty. Prázdninové úterky tak nabízí nejen vhled do krásných a architektonicky zajímavých historických staveb, ale i klidnou hodinu při poslechu hudby.  

„Jablonec nad Nisou se může chlubit hned několika varhanními nástroji, které jsou schopné koncertního hraní. Už to je výjimečné. Letos se po delší odmlce rozezní i varhany v nově zrekonstruovaném interiéru starokatolického kostela Povýšení svatého Kříže na náměstí Boženy Němcové,“ říká Petra Handlířová z Jabloneckého kulturního a informačního centra (JKIC), které úterní koncerty v kostelech od 17 hodin organizuje.   

„Letos budeme sledovat, jak se varhanní hudba vyvíjela v čase a jak hudební skladatelé reflektovali různá umělecká období. Každý koncert se totiž zaměří na konkrétní hudební sloh. Od nejstarší hudby gotiky a renesance, přes baroko české, německé a italské až po klasicismus a romantismus, chybět nebude ani hudba 20. století,“ popisuje dramaturgii Handlířová. 

Kostel sv. Anny má sice jen jeden úterní koncert, ale navíc se tu posluchači setkají s varhaníkem Radkem Rejškem, diecézním kampanologem a organologem litoměřické diecéze. „Jeho varhanní recitál bude zároveň koncertem k poctě sv. Anny, patronky města, a to přímo v den jejího svátku, ve čtvrtek 26. 7.,“ uzavírá pozvánku do jabloneckých kostelů Petra Handlířová. 

Harmonogram koncertů v kostelích:

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Mšeně, koncert v úterý 3. 7. a 31. 7.
Kostel Nejsvětější Trojice, nám. B. Němcové, koncerty 10. 7. a 7. 8.
Kostel Dr. Farského, nám. Dr. Farského, koncerty 17. 7. a 14. 8.
Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, Horní náměstí, koncerty 24. 7. a 21. 8.
Kostel sv. Anny, Kostelní ulice, koncert poslední úterý 28. 8.

IRSKÝ ZPĚVÁK PŘILETÍ SPECIÁLNĚ DO TYRŠOVA PARKU

Čtvrteční podvečery a nedělní odpoledne jsou v režii Eurocentra Jablonec. Stejně tomu bude i letos. Zatímco čtvrteční programy na Letní scéně Eurocentra, které začínají v 17 hodin a mají své tradiční obecenstvo, se ještě upřesňují, ty nedělní v Tyršově parku jsou už jasné. 

„Asi největším tahákem letošních letních koncertů v parku bude irský zpěvák a hráč na buzuki Daoirí Farrell, který ze své domoviny přiletí speciálně kvůli jabloneckému vystoupení. Držitel mnoha významných hudebních ocenění čerpající z irské lidové tradice má za sebou bezpočet koncertů v domácím Irsku, ale také vystoupení ve Francii, Německu, USA, Kanadě a Indii,“ říká dramaturg Eurocentra Jan Ocilka. Pod kopulí parkového altánu se pak vystřídají ještě čeští The Dixieland Messengers Praha, Sestry Ježkovy & Jiří Polydor, Chanson trio CouCou, česko-slovensko-američtí Lee Bidgood a americko-německý John Lowell Band. 

POHODLNĚ NA SCHODECH

Už loni připravilo oddělení školství, kultury a sportu barevné podsedáky. „Ty si mohou lidé vypůjčit a posadit se na ně během středečních koncertů na schody před radnicí. Chtěli jsme tak posluchačům ještě více zpříjemnit hudební zážitek,“ vysvětluje Lucie Kocourková z magistrátu. 

Podsedáky budou k dispozici také tuto sezónu. Zatímco loni si je lidé mohli půjčit za zálohu, letos budou připravené zdarma na schodišti, lidé si je budou moci půjčit a po produkci opět vrátit. „Věříme, že nám s nimi nikdo nebude utíkat,“ přeje si Kocourková.

V PROGRAMU SI NĚCO NAJDE KAŽDÝ

Také nad 4. ročníkem projektu Město plné tónů převzal záštitu náměstek primátora pro oblast kultury Miloš Zahradník. Ten se účastní tohoto projektu už podruhé a s programovým obsahem je spokojený. 

„Myslím, že v programové nabídce se najde každý, ať dává přednost hudbě vážné, swingu, jazzu, muzikálu nebo nějakým alternativám. V poslední době se náplň rozšířila i o zajímavá dramatická představení, respektive monodramata – už jsme měli možnost vidět brilantní Simonu Stašovou nebo Elišku Balzerovou, letos se těším na Hanu Macuichovou. S manželkou jsme fanoušky operní hudby a také v tomto směru je nabídka bohatá,“ konstatuje náměstek, který zaznamenal také stále se zvyšující návštěvnost jednotlivých pořadů zařazených do programu MPT.  „Každý organizátor má své publikum, ať je to kamenné divadlo, Eurocentrum, JKIC se svými kostely nebo děti ze základní umělecké školy. Každé prostředí má svou neopakovatelnou atmosféru. Líbí se mi plné restaurační zahrádky i lidé na schodech před radnicí ve středu, mám radost z nedělních odpolední v Tyršové parku. Mile mě překvapilo, že si tu kromě lidí sedících na lavičkách a připravených židlích třeba celé rodiny rozloží deku na louku a příjemně se baví,“ dodává Zahradník. 

Náměstkovým osobním tipem je hned úvodní koncert dvojice Beňačková – Pustina či opera Italka v Alžíru nebo Operní gala. „Myslím však, že rádi zabrousíme i na novinku tohoto ročníku, a sice na některý z muzikálů filmových,“ upřesňuje náměstek primátora Miloš Zahradník.